7 Kas 2017

KUMPORT DÜNYA STANDARDINDA HİZMET VERİYOR

Yılın ilk altı ayında elleçlenen yük miktarında TEU bazında yüzde 13 büyüme gösteren ve limanda dört yeni servise ev sahipliği yapmaya başlayan Kumport, yılı 1 milyon TEU’luk elleçleme ile kapatmayı hedefliyor. “Müşterilerimizin büyüyen işlerine değer katmak ve gelecekte birlikte büyümek için gece gündüz çalışıyoruz” diyen Kumport CEO’su Özgür Soy, limanı 3 milyon TEU kapasiteye ulaştıracak yatırımın ikinci fazının 2018 yılı itibariyle başlayacağını belirtiyor.

Yılın ilk yarısı denizcilik sektörü için nasıl geçti? Bunun limanlara yansıması nasıl oldu? Kumport olarak geçtiğimiz yıla göre yılın ilk yarısını nasıl kapattınız?

TÜRKLİM üyesi limanların konteyner taşımacılığında ilk 6 ay performanslarına bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre TEU bazında yüzde 5 ile yüzde 7 arasında bir büyüme gerçekleştiği söylenebilir. Genel yük taşımacılığında ise ton bazında büyüme oranı yüzde 4 oldu. Kumport ise aynı dönemde TEU bazında yüzde 13 büyüme gerçekleştirdi. İlk 6 ayda limanımızda elleçlenen konteyner sayısı 413 bin 288 TEU’dur. 58 bin 979 adet Ro-Ro yükü elleçlenen limanımız yılın ilk yarısında 615 adet konteyner gemisine, 504 adet Ro-Ro, 39 adet genel yük gemisine hizmet verdi.

Limana uğrak yapan mevcut konteyner hatlarından kısaca söz eder misiniz? 2017’nin kalanı ya da 2018 yılı için anlaşması yapılmış yeni hatlar var mı?

Limanımızda, biri bölgeye gelen en büyük gemilerden oluşan Uzakdoğu hattı olmak üzere 3 yeni servis hizmete başladı. Uzakdoğu servisleri ilk 6 ayda toplamda 198k TEU ile limanımızda en fazla hareket gösteren servis oldu. Uzakdoğu’yu, Ege ve Karadeniz 89k TEU, Ortadoğu 64k TEU, Akdeniz 49k TEU, Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa 14k TEU ile takip etti.

RO-RO TAŞIMACILIĞINI SOSYAL SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ

Bandırma’ya Ro-Ro hizmetinin devam ettiğini biliyoruz. Bu hattaki yoğunluk ve talebi nasıl değerlendiriyorsunuz? Hattın avantajlarından söz eder misiniz?

İstanbul Boğazı’nda yapılan 3. köprünün ticari araçlar için zorunlu güzergah olmasıyla beraber karayolu mesafesi mevcut mesafeye göre 35 km daha arttı. Bu da köprü geçiş ücreti ve yakıt maliyeti de eklenince taşımada ciddi maliyet artışlarına neden oldu. Yaşanan bu gelişmeye bağlı olarak gelen talepleri karşılamak adına Bandırma hattında ek seferler koyduk. Biz Ro-Ro taşımacılığını sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz ve bu alanda yapmış olduğumuz yatırımlarla taşımacılık yapan firmalara desteklerimizi sürdürüyoruz. Amacımız, karayoluyla seyahat eden ticari araçların deniz yoluyla taşınmasını sağlayarak İstanbul trafiğini rahatlatmak, havaya salınan egzoz gazı miktarını azaltmak. Aynı zamanda araçların yakıt ve amortisman maliyetini azaltarak milli ekonomiye de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Tüm bunların yanında şoförlerin seyahat süresince dinlenmelerini sağlayarak kaza oranını minimuma indirmeyi de hedefliyoruz.

İKİNCİ FAZLA BİRLİKTE EKİPMAN PARKI DA GÜÇLENDİRİLECEK

Terminal alanı ya da ekipman olarak hedefte yeni yatırımlar var mı? Genel olarak kısa ve orta vadedeki yatırımlarınızdan söz eder misiniz?

Kumport olarak bizim en önemli değerlerimizden biri genişleme için izinlerimizin tamamlanmış olması. 3 milyon TEU kapasiteye ulaşmayı sağlayacak 2 fazdan oluşan yatırımların ilk fazı bu yıl tamamlandı. Kumport’un iş hacmi artışına paralel Türkiye ile yakın coğrafyasındaki gelişmeler takip edilerek ikinci faza da 2018 yılı itibariyle başlanarak hayata geçirilecek. İkinci fazdaki kapasite artışını destekleyecek şekilde ekipman parkının güçlendirilmesi de planlandı ve bu kapsamda da adımlar atılacak. Ayrıca Kumport’a yolu düşen herkesin iyi bir intibaya sahip olması adına yenilenen müşteri hizmetleri binası, ofisler ve sosyal tesisler gibi yatırımlar, liman sahasındaki dinlenme alanı ve diğer tüm ihtiyaçların karşılanabileceği modern yapıların inşaatı ile devam edecek. Bunlar kısa vadede tamamlanacak yatırımlar. Orta vadede ise güçlü hissedar yapısı olan Kumport satın alma ve birleşme ile gelişme imkânlarını sürekli takip ediyor ve bundan sonra da edecek.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

7 Kas 2017
Benzer Haberler
KUMPORT DÜNYA STANDARDINDA HİZMET VERİYOR
Kategori: Denizyolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?