7 Kas 2017

SAMSUNG, DENEYİM MAĞAZA KONSEPTİNİ GENİŞLETECEK

Türkiye’de yaşanan dijital ve sosyal dönüşüm sürecinin en önemli oyuncularından biri olan Samsung Electronics, sunduğu çözümlerle hem şirketler hem de kullanıcılar için geleceği şekillendiriyor. Türkiye’nin dinamik genç nüfusuyla Samsung için son derece önemli olduğunun altını çizen Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, yaptıkları yatırımlarla Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunduklarını belirtiyor.

Samsung, tüketici elektroniği alanında hangi ürünleri ile öne çıkıyor? Önümüzdeki dönemde pazara sunulacak ürünlerle ilgili bilgi verir misiniz?

Samsung olarak akıllı telefon ve televizyon pazarında hem dünyada hem de Türkiye’de liderliğimizi sürdürüyoruz. Tüketici elektroniği pazarında “premium” ürünlerimiz, şık tasarımları, yenilikçi özellikler ve günlük hayatta kullanıcılarına getirdiği pozitif değerler ile öne çıkıyor. Mobil çözümler tarafında Galaxy Note8, Galaxy S8 ve Gear S3 buna güzel örnekler olarak gösterilebilir.

İLK ELDEN SAMSUNG DENEYİMİ

Samsung, Türkiye pazarına nasıl bakıyor? Samsung’un Türkiye hedefleri neler?

Türkiye, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve hızla hayatına entegre eden dinamik bir genç nüfusa sahip. Bu durum da inovasyonu odağına almış global bir teknoloji şirketi olan Samsung için son derece önemli. Samsung için Türkiye en önemli 10 ülkeden biri. Bu nedenle Türkiye’ye değer veriyoruz ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2017 yılı başında Samsung Deneyim Mağazası, dünyaya örnek olan bir konseptin ilk uygulamasıydı. Kısa bir süre içinde bu tarz mağazaların sayısını artırmak istiyoruz. Çünkü en iyi ürün ve teknolojileri tüketiciler ile buluşturmaya devam etmek istiyoruz. Bir yandan da Samsung İnovasyon Merkezi ile değer yaratacak projelerle Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunuyoruz. Hakkari’den Edirne’ye kadar kendi mağazalarımızı açarak, Samsung deneyimini ilk elden halkımıza sunuyoruz.

Samsung, Türkiye’de şu ana kadar kaç proje için yatırımda bulundu?

Türkiye’ye ve insanların geleceğine fayda sağlayacak yatırımlar yapıyoruz. Başta eğitim ve spor alanları olmak üzere, sosyal sorumluluk projelerine odaklanıyoruz. Samsung Akademi ile 2012 yılından beri teknik ve meslek liseleri öğrencilerine eğitim vererek, nitelikli iş gücünün eğitimine katkıda bulunuyoruz. Program bugüne kadar 2 binin üzerinde mezun verdi. Samsung olarak, Harriet Fulbright Institute ile birlikte kız çocuklarının STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimine ilgisini artırmak için “Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları” projesine destek veriyoruz. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü bünyesinde kurduğumuz “Samsung Android Laboratuvarı” ve “Samsung Yapay Zekâ Laboratuvarı” ile akademisyenlerin ve öğrencilerin Türkiye’deki teknoloji çalışmalarına öncülük etmeleri için gerekli altyapıları sağladık. 2016 yılı Ekim ayında Milli Kütüphane bünyesinde “Samsung Dijital Kütüphane” açılışını da gerçekleştirdik. Bu “Dijital Kütüphane”, Türkiye’nin eşsiz kültür mirasının korunması ve geniş kitleler ile buluşması açısından büyük önem taşıyor. Yine geçtiğimiz yıl İstanbul’da Samsung İnovasyon Merkezi’ni hayata geçirdik. Bu yatırımla birlikte Türkiye’deki teknoloji ekosistemini geliştirmeyi hedefliyoruz. Dünya çapında 30 civarında Samsung İnovasyon Merkezi bulunuyor ve bu merkez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ilk inovasyon merkezi olma özelliğine sahip. Burada yeni kurulmuş 40 Türk şirketine Samsung’un inovasyon gücünü sunuyor ve onlara Türkiye ekonomisini kalkındırmak için destek oluyoruz.

DÜNYAYA İLHAM VER GELECEĞİ TASARLA

Samsung’un eğitime verdiği destekten söz ettiniz. Bu bağlamda Samsung Akademi’yi hayata geçirdiniz. Samsung Akademi’nin çıkış noktası ne oldu? Bu proje ile ne amaçlanıyor?

Samsung Akademi’yi “Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonumuzla, gençlerin eğitimine destek olma amacıyla hayata geçirdik. Bu kapsamda İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 12 laboratuvar ile mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilere uygulamalı bir eğitim ortamı sunuyoruz. Öğrenciler; mobil cihazlar, görüntü ve ses sistemleri gibi alanlarda en son teknolojileri deneyimleme ve öğrenme imkânı buluyor. Sunduğumuz uygulamalı eğitim imkânı, öğrencilerimizin eğitim süreçlerini desteklemekle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda gelecekte kariyerlerine yön vermelerinde de oldukça etkili oluyor. Programda üstün başarı gösteren öğrenciler için staj imkânları yaratılmasına da destek oluyoruz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

7 Kas 2017
Benzer Haberler
SAMSUNG, DENEYİM MAĞAZA KONSEPTİNİ GENİŞLETECEK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!