7 Kas 2017

ORTA VADELİ PROGRAM VERGİ RÜZGÂRIYLA GELDİ!

2018-2020 dönemine ait orta vadeli program’da (OVP) yüzde 5,5’lık büyüme hedefleniyor. OVP’ye göre, 2020’de işsizlik yüzde 9,6’ya, enflasyon yüzde 5’e gerileyebilir. Ekonomi yönetimi, yeni program için “ayakları yere basan, gerçekçi hedefler barındırıyor” derken, muhalefet ve birçok ekonomist programın “aşırı iyimser” olduğunu savunuyor. Yeni programda birçok tedbir planlanırken, bu yılkı OVP’ye asıl damgayı “vergi düzenlemeleri” vurdu.

İş dünyası, kamu, ekonomistler ve yatırımcıların merakla beklediği 2018-2020 dönemine ait Orta Vadeli Program’ın (OVP) ayrıntıları belli oldu. Orta vadede, Türkiye ekonomisinde nitelikli istihdam oluşturan, enflasyon ve cari açık yaratmayan, ağırlıklı olarak yurt içi tasarruflar ve doğrudan yabancı yatırımlarla finansa edilen, yatırım ve ihracata dayalı bir büyüme yapısı amaçlanıyor. Programda temel makroekonomik göstergelere bakıldığında bu yılsonu için yüzde 5,5 büyüme, yüzde 9,5 enflasyon ve yüzde 10,8 işsizlik öngörülüyor. Söz konusu oranlar 2018 için ise yüzde olarak sırasıyla 5,5, 7,0 ve 10,5 olarak hedeflenmiş durumda. Programda dolar kurunun düşük düzeyde hesaplanması da dikkat çekiyor. Her yıl olduğu gibi bu yılki OVP’de de ortaya konan hedefler tartışma konusu. Ekonomi yönetimi OVP’deki hedeflerin gerçekçi olduğunu savunurken, muhalefet ve bazı ekonomistler hedeflerin iyimser olduğunu ve ekonomi aktörlerine pusula olamayacağını öne sürüyor.

LOJMANLAR SATILACAK
2018-2020 Orta Vadeli Program’da çok sayıda tedbir de ilan edildi. OVP’de acele kamulaştırmanın kaldırılmasından lojman satışına kadar bir dizi eyleme yer verildi. OVP amacını gerçekleştirmeye yönelik makroekonomik istikrar, beşeri sermaye, yüksek katma değerli ürünlere geçiş, yatırım ortamı ve kamu kalitesine yönelik eylemlerden bazıları şöyle sıralandı: Gıda fiyat oynaklığına karşı, lisanslı depoculuk geliştirilecek, soğuk zincir zorunlu olacak, toptancı hal yasası değişecek. Cari harcamalar kısılacak, taşıt kullanımı azaltılacak. Zorunluluk dışında kamu binası yapımı durdurulacak. Çok zorunlu olmadıkça acele kamulaştırma yapılmayacak. Hazine’ye ait tarım alanları yine tarımda kullanılmak şartıyla satılacak. Kamuda taşeron düzenlenecek. İlaç ve tıbbi cihaz sanayi, raylı sistem ve havayolu araçları, savunma sistemleri, enerji ekipmanları, bilişim ve haberleşme sistemleri alanlarına öncelik verilecek. Büyük ölçekli yatırımlara uygun yer tahsisi kolaylaştırılacak. KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak üzere banka teminat mektubu yerine Kefalet Sigortası kullanabilmesine imkan sağlayacak düzenleme oluşturulacak.

MTV’DE YÜZDE 40 ZAM YÜZDE 25’E ÇEKİLDİ!
Bu yılki OVP’ye damgayı vergi artışları ve sonrasında süregelen tartışmalar vurdu. Orta Vadeli Program’ın açıklandığı basın toplantısında, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yeni vergi düzenlemelerine ilişkin açıklamaları OVP programının önüne geçti. MTV oranlarında yüzde 40 zam öngören düzenleme Orta Vadeli Program’ın açıklanması sırasında duyuruldu. Ancak, gelen tepkiler üzerine zam oranı yeniden düzenlendi. Yeni oranlar 1300 CC altı için yüzde 15, üstü için yüzde 25 olarak belirlendi. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) gelecek yıl 13 milyar 600 milyon 329 bin TL gelir elde edilmesi öngörülüyor. Kurumlar vergisinin ise yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarılmasına karar verildi.

HEDEFTE YÜZDE 5,5 BÜYÜME VAR
Yeni program döneminde, üretken alanlara yönelik yatırımlarla desteklenen, verimlilik artışına dayalı bir büyüme stratejisiyle her yıl yüzde 5,5 büyüme hedefleniyor. Ancak piyasa profesyonelleri büyüme hedeflerinin ‘iyimser’ olduğu görüşünde. OVP sonrası Reuters’ın 42 ekonomistle yaptığı ankette büyümenin 2017’de yüzde 5, 2018’de yüzde 3,5 ve 2019’da sınırlı bir artışla yüzde 3,9 olacağı düşünülüyor. Önümüzdeki dönemde büyük merkez bankalarının parasal sıkılaştırmaya gidecekleri hatırlatılırken, bu durumun faizlerin yükseleceği, gelişmekte olan ülkelere sermaye girişinin kısılacağı, büyüme hızlarının görece sınırlı kalacağı anlamı taşıdığı ifade ediliyor. Bu gelişmelerin yansımasının önümüzdeki birkaç yılda Türkiye’de de büyümenin yavaşlaması sonucunu doğuracağı vurgulanıyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

7 Kas 2017
Benzer Haberler
HOŞ GELECEK MİSİN 2018?
Kategori: Yazarlar
YENİ KRİZİN ADI EKONOMİ
Kategori:
İHRACATÇILAR ‘ATILIM YILI’NDA GÖZÜNÜ REKORA DİKTİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!