11 Eki 2017

TMAXSOFT PAZARDA İLK 3’E OYNUYOR!

TmaxSoft Türkiye pazarına nasıl girdi? Neden Türkiye’yi seçti?

Bizim başkan yardımcılarımızdan bir tanesi 2005 yılında Türkiye’ye gelip Samsung Türkiye’yi kurup 6 yıl yönettikten sonra Güney Kore’ye döndü. Tam bir Türkiye aşığı. Dolayısıyla onun ciddi bir etkisi olmuş Türkiye’yi tercih etmesine. Fakat Türkiye aynı zamanda MEA bölgesinin merkez ofisi. Türkiye stratejik olarak dünyada çok ilginç bir konumda. İstanbul’dan 4 saatlik bir uçak yolculuğuyla toplamda 135 milyarlık IT pazarına hakim oluyorsunuz. Dünyada pek çok firma da aslında Türkiye’yi yönetim hub’ı olarak seçiyor. Dubai ile bu konuda kapışıyoruz. Tabii Mr. Lee’nin de Türkiye aşkıyla böyle bir hub haline gelmiş bulunuyor. MEA bölgesi için Güney Afrika’dan sonra Türkiye 2. büyük pazar. Belirli bir coğrafyada kalıp çok fazla ülkeye açılmadan merkezi yönetim şeklinde devam ediyoruz ki dünyada da aslında böyle yayılıyoruz. Rusya’da, İngiltere’de, Brezilya’da şubelerimiz var. Türkiye olarak en büyük coğrafyayı biz yönetiyoruz. Ama pazar olarak bakıldığında da en küçük pazarlardan bir tanesi diyebiliriz. Türkiye’nin bu alanda henüz doyuma ulaşmamış olmasının artıları ve eksileri var.

Nedir bu artılar ve eksiler?

Büyük coğrafya yönetiyor olmanın hem coğrafi hem de lojistik anlamında birtakım eksileri var. Küçük pazar olmanın da cirosal anlamda eksileri var. Artı yönlerine baktığımızda da küçük pazarlarda daha hızlı ilerleme şansımız oluyor. Coğrafi olarak baktığınızda bir bölgede ilerleyemiyorsanız başka bir bölgede ilerleme şansınız var. Artılarla eksileri dengeli bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz.

TÜRKİYE’NİN 3. BÜYÜK MARKASI OLMAYI HEDEFLİYORUZ

TmaxSoft’un Türkiye’deki büyüme hedefi nedir? Bu kapsamda hangi adımları atıyor?

Uzun vadede baktığımızda veri tabanı alanında Türkiye’nin 3. markası olmayı hedefliyoruz. Bu da aslına bakarsanız fazla iddialı bir söylem. Neden? Çünkü Türkiye’nin 3. markası olabilmek için veri tabanı pazarında IBM’i geçmek zorundayız. Planlarımızı gerçekleştirirsek bunu başarabiliriz.

Yeni bölgelere açılmayı planlıyor musunuz?

Zaten halihazırda bunlarla ilgili çalışmamız var. Ama global ölçekte baktığımızda aslında şu anda bölgesel yapılanmayı tamamladık. Amerikalıları bir grubumuz yönetiyor, MEA bölgesini ayrı bir grup, Asya-Pasifik ise farklı bir grup. Merkez ofislerimizin açılması tamamlandı. Bize bağlı ülkelerdeki yapılanmalar adına 2019’da biraz daha hareketlenme olur. Türkiye ofisi olarak aslında 2017’nin sonunda Dubai’de ofisi açmayı planlıyorduk ancak Türkiye’deki pazarın yeteri kadar gelişmemesi, siyasi durumların karışık olması nedeniyle bu bölgeye adım atmadık. Fakat, 2018’in sonlarına doğru bize bağlı bir Dubai ofisi açmayı planlıyoruz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ...

11 Eki 2017
Benzer Haberler
TMAXSOFT PAZARDA İLK 3’E OYNUYOR!
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!