11 Eki 2017

MAKER’LAR İLE DİJİTAL GELECEĞE ADIM ADIM…

Maker Hareketi’ni Türkiye’ye getiren ve Maker Faire’in Türkiye’de de gerçekleşmesini sağlayan Gelecekhane Kurucusu Halil Aksu ile dünyada milyonlarca insana ulaşan Maker Hareketi’ni, maker ruhunu ve Maker Faire etkinliğinin detaylarını konuştuk.

Girişimciliğe odaklanan Maker Hareketi tam olarak nedir? Nasıl tanımlıyorsunuz?

Kendi kendine üretmek ve öğrenmek ve bunları paylaşmak olarak tanımladığımız “icat çıkarma” içgüdüsel olarak hepimizde var. Maker Hareketi bu içgüdümüzü bir kültür olarak organize eden, yaygınlaştıran, insanlara tanıtan, aralarında tanışma ve paylaşım ağları kuran, festivaller düzenleyen dergiler, kitaplar, eserler, mekanlar ve daha nicelerinin bütünüdür diyebiliriz.

TÜRKİYE’DE MAKER HAREKETİ

Bu hareket nasıl ortaya çıktı ve bir harekete dönüştü? Kimlere Maker diyoruz?

Yapmak, üretmek, insanın çok temel ve doğal bir içgüdüsüdür, varoluşumuzu devam ettirmek için elzemdir. Taş devrinden, mağaralardan, bugünlere, modern mega kentlere bu içgüdümüz sayesinde geldik. Bahsettiğim gibi Maker Hareketi bu temel içgüdüyü bir kültür olarak organize ederek yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda ilk adım ABD’de 2005 yılında Make dergisi ile atıldı. Ardından, 2006’da ilk Maker Faire düzenlendi ve çok başarılı oldu. Hızlıca Amerika’da yaygınlaştı, popüler hale geldi. 2010’dan itibaren de önce Avrupa’ya, oradan da dünyanın geri kalanına yayıldı. Maker Hareketi’nin kurucusu Dale Dougherty ile 2013 yılında San Francisco’da tanıştım ve kendisini 20 Şubat 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlediğimiz bir konferansta açılış konuşmasını yapmak üzere davet ettim. Bu konferansın ardından Dale ile İstanbul’un önde gelen Maker şahsiyetleri ile ilk çalıştayımızı yaptık ve Türkiye’de Maker Hareketi başlamış oldu. Sonrasında büyük emeklerle geliştirmeye, genişletmeye devam ettik ve bugünlere geldik.

Maker ruhunun temelinde ne var?

Maker Hareketi’nin temelinde merak, üretim, öğrenmek ve paylaşmak var. Herkes her gün karnını doyurur. Bazıları doyurmuş olmak için, bazıları keyif için, bazıları yalnız başına, bazıları kalabalıkla yemek yiyor. Bunların içinde özel bir kesim ise başkalarına yemek hazırlamak, yedirmek, ilginç yeni tarifler bulmak, araştırmak, değişik araç ve gereçler bulmak, ninesinden kalma gizli bir yöntemi uygulamak gibi şeylerden hoşlanıyor. İşte Maker’lar genelde bu son kategoridekiler gibidir.

EĞİTİMDE MAKER FIRSATI

Maker Hareketi’nin getirdiği fırsatlar ve tehditler neler?

Maker Hareketi özellikle eğitim alanında büyük fırsatlar barındırıyor. Yaparak öğrenmek, eğlenerek ve paylaşarak yeni yetkinlikler kazanmak, çok kalıcı, çok derin ve çok yüksek motivasyona neden oluyor. Bu kültürü benimseyen kişiler genelde tüm kariyerleri ve yaşamları boyunca daha mutlu, daha üretken ve daha inovatif oluyor. Böyle yetişen kişiler bir kurumda çalışsa da oldukça değerli ve yaratıcı davranabiliyor. Gözünü karartanlar ise girişimci olup, hayallerini gerçekleştirmeye yöneliyor. İşte Maker Hareketi bu ve buna benzer daha pek çok fırsatı barındırıyor. Oysa şu ana kadar tespit edilmiş bir tehdit barındırmıyor. Bu da bu hareketin neden kısa zamanda tüm dünyada yaygın hale geldiğini aslında çok net anlatıyor.

Peki hareket en çok hangi alanları/sektörleri etkiliyor?

Maker Hareketi en çok eğitim sektöründe yaygınlaştı. Pek çok okulda Maker mekanları kuruldu, kuruluyor. Bu hareketi eğitim sisteminin bir parçası haline getiren okullarda; STEM ve Maker içerikleri hazırlanıyor, deneyler yapılıyor, kulüpler kuruluyor ve yarışmalara katılım sağlanıyor.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ...

11 Eki 2017
Benzer Haberler
MAKER’LAR İLE DİJİTAL GELECEĞE ADIM ADIM…
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!