11 Eki 2017

TÜRKİYE’DE BİR İLK: ŞİRKETİM BENİ SEVİYOR

Türkiye’de çalışan mutsuzluğunun önüne geçerek iş verimliliğini artırmayı hedefleyen proje ile bireylerin iş yaşamını etkileyen sorunlarının şirket desteği ve psikolog uzman kadrolar tarafından çözülmesi ve kurum çalışanlarının iş motivasyonunun artırılması amaçlanıyor. Projeyi geliştiren Uzman Pedagog Ve Psikoterapist Soner Koşan ile projenin şirketler ve çalışanlar için nasıl kazanımları olacağını konuştuk.

S Konsept Danışmanlık kurumlara yönelik hangi hizmetleri sunuyor?

Kurumlara yönetimsel, organizasyonel danışmanlık, sorumluluk projeleri, uygulama ağırlıklı personel eğitimleri başta olmak üzere kurumsal ve bireysel danışmanlıklar veriliyor. Biz S Konsept Danışmanlık olarak 8 yıldan beri İstanbul’da hizmet veriyoruz. Aynı zamanda ADED (Aile Danışmanlık Terapi Eğitim Derneği) ile birlikte bireysel danışmanlıkları uzman psikolog, pedagog, kariyer danışmanı, kişisel gelişim eğitmenleri ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Kurumlara özel sosyal sorumluluk projeleri hazırlıyoruz. Şu anda uygulanan Bilinçli Ebeveynler Okulu projesi ile 0-15 yaşında çocukları olan 20-50 yaş arasındaki 14 bin ebeveyne ulaştık. Emeklilerin tekrar sosyal, iş yaşamına geçerek üretimde tecrübelerinin aktarılmasını amaçlayan Senior projemiz de yakın zamanda hayata geçecek.

MUTLU ÇALIŞAN VERİMLİ ÇALIŞIR

Şirketim Beni Seviyor Projesi ile şirket çalışanlarına yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti veriyorsunuz. Böyle bir proje gerçekleştirmeye nasıl karar verdiniz?

Bireysel ve kurumsal danışmanlık terapilerimizde şunu fark ettik: Her birimiz çalışan olarak işveren, çalışma arkadaşları, yöneticilerimiz tarafından yeterince anlaşılamıyoruz ya da kendimizi yeterince anlatamıyoruz. Bunun yanında trafik, hırsızlık, deprem, terör sorunlarının içinde yaşıyoruz. Aynı zamanda kronik-aktüel hastalıklarla mücadelemiz, yakınlarımızın kaybı, kendi evliliğimizdeki olası sorunlar veya yalnızlığımızla ilgili olgular, çocuklarımızın gelişimsel, okul, iş sağlık sorunlarının içinden sıyrılıp işe gelip sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Peki, tüm sorunların içinde en çok zamanımızı geçirdiğimiz ve bizden beklentisi olan işverenlerimiz bize ne vaat ediyor? Prim, ödül, eğitim gibi kısa ve orta vadede bizi motive edecek yatırımlarda bulunuyor. Peki, ne yapması gerek? İşveren her bir çalışan için özel yaşam koçu tutamayacağına göre eski usul motivasyon desteğine devam etmesi mi gerekir? İşte biz işverenlere üçüncü bir yolun olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Yani çalışana kendisini değerli hissettirecek, bireysel-takım performanslarını uzun vadede yükseltecek ve şirkete karşı aidiyet duygusunu oluşturacak olgunun Şirketim Beni Seviyor projesiyle oluşabileceğini gösteriyoruz. Mutlu çalışan, verimli çalışır.

Proje ile ne hedefleniyor? Projenin hem şirketler hem de çalışanlar açısından kazanımı neler olacak?

Şirketim Beni Seviyor Projesi ile çalışan, hem bireysel hem de takım olarak düzenli, sistematik danışmanlık almış oluyor. Proje iki kısımdan oluşuyor. Bireysel Danışmanlık; çalışanın, kendisinin, çocuklarının, yıl içerisinde yaşaması muhtemel özel, aile, evlilik, çevresel, ülkesel, iş yerindeki sıkıntılar ile ilgili sorunlara yönelik önleyici, pozitif davranış modeli geliştirmeyi destekleyen bire bir özel profesyonel danışmanlıklar ve terapiler bütünü. Bireysel danışmanlık, çocuk-ergen danışmanlığı, aile&evlilik danışmanlığı, kişisel gelişim eğitimleri, sigara bırakma, sağlıklı zayıflama gibi tüm terapi ve danışmanlıkları kendisi, eşi ve çocukları için yıl içerisinde 12 defa kullanabilir. Bireysel Danışmanlık; alanında en az 3 yıl deneyimli uzman psikolog, uzman pedagog, aile danışmanı, çift terapisti, kişisel gelişim koçu, kariyer danışmanı tarafından çalışanların, çalışanların eşinin, çocuklarının bire bir danışmanlık ve terapi alabileceği bölüm. Çalışan Yetenek ve Performans Zirvesi ise; ayda bir kere toplamda yıl içerisinde 8-10 kere 25-35 kişilik gruplar halinde düzenli bir şekilde şirket içinde yapılan (WTTP) Yetenek ve Performans Zirve toplantılarını kapsıyor. Zirve, hem serbest çağrışım hem de 7 ana konu üzerinde belirlenen konular üzerinde sürüyor. Yukarıdaki her bir kavram; performans, aidiyet duygusu, mutlu çalışma ile ilgili doğrudan ilişkili. Bu kavramlar üzerinden, çalışanın daha mutlu birer kişi, çalışan olmasına destek olmak için modüler olarak tasarlanıyor. Bu konu başlıkları şimdiye kadar yaptığımız çalışan memnuniyeti ve performansı araştırmaları doğrultusunda çalışanın motivasyonunu, verimliliğini, mutluluğunu etkileyen faktörlerden oluşuyor. Böylelikle hem bireysel hem de şirket içi iletişim, mesai saatlerini efektif kullanarak ve minimal maliyetle yüksek performans elde edilmiş oluyor.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ...

11 Eki 2017
Benzer Haberler
TÜRKİYE’DE BİR İLK: ŞİRKETİM BENİ SEVİYOR
Kategori: Yönetim
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!