11 Eki 2017

GÖRÜNÜR YÖNETİCİLER

Zaman zaman çalıştığım insanlardan şöyle bir istek gelir: Çalıştığım alanda önemli isimlerden biri olmak istiyorum. En son bu talep istek de sigorta sektöründe bir müşterimden geldi. Kendisi şirketin finans direktörü. Alanında önemli bir isim olmak sizin için de önemliyse önerilerim kesin olarak işe yarayacaktır. İlk düşünmenizi istediğim şey, birini önemli bir isim hâline getiren şey nedir? Örneğin; insan kaynakları alanındaysanız en çok tanıdığınız isim kim? Ya da satın almada çalışıyorsanız bu alanın en önemli ismi kim? Sizce neden isimleri sizin isminizden daha çok biliniyor? Eğer sizden daha fazla biliniyorlarsa emin olabilirsiniz ki sizden daha fazla da teklif alıyorlar. Onların büyük olasılıkla ücretleri de sizden daha yüksek ve işsiz kalma ihtimalleri daha düşük. Eğer aşağıda belirttiğim adımları takip ederseniz inanın bana en fazla 1 yıl içerisinde görünürlüğünüz çok daha yüksek olacaktır.

• Kendi alanınızda dünyada en bilinen en az üç ismi sosyal medya üzerinden takip edin ve ne yaptıklarını anlamaya çalışın. Mümkünse bir süre sonra paylaşımlarına yorumlar yazın ve diğerleriyle tartışın. Direkt soru sorabilir veya kendisine mail atabilirsiniz. Bu adım sizin trendleri takip etmenizi ve en yeni gelişmeleri herkesten önce bilmenizi sağlayacaktır. Sadece Türkiye’deki gelişmelere odaklanarak bilinir olamazsınız. Dünyanın tamamı sizin fırsat alanınız.

• Sosyal medyada hesaplarınız olsun ve zaman zaman yeni trendleri ve gelişmeleri takip edin. Alanınızdaki güncel konular hakkında abartmadan paylaşımlar yapın.

• Mutlaka bir bloğunuz ya da ‘Vlog’unuz (Video Blog) olsun. Haftalık, iki haftalık ya da aylık olarak kendi alanınızla ilgili yazılar yazın veya bir video çekin. İlk başta kimse takip etmeyecektir ancak bir süre sonra fark edilmeye başlayacaksınız. Daha fazla bilgi için Amy Schmittauer’in “Vlog: Youtube Fenomeni Olmak” adlı kitabını kolayca kitapçılarda bulabilirsiniz.

• Mümkünse alanınızla ilgili birkaç konferansa katılın, katılım sırasında mümkün olduğunca insanla tanışın. Konuşmacıların nasıl davet edildiğini bulun ve kendinizi davet ettirmek için ilişki ve iletişim kurun.

• Kendi alanınızla ilgili ortak bir sorunu bulun ve alanınızdaki diğer uzmanları mümkünse bu amaç etrafında toplamaya çalışın. Çalıştaylar ya da beyin fırtınaları yapmak için gerekirse alanınızdaki kişilerden bir kahve randevusu alın. Çok yoğun olanlar dışındakiler teklifinizi kesin olarak kabul edeceklerdir.

• Eğer akademik yazım bilginiz varsa alanınızla ilgili bir araştırma yapmaya çalışın. Eğer ilgi çekici sonuçlar bulabilirseniz, araştırma sonuçlarınızı bir PR ajansı vasıtası ile basına vermeye çalışın. İyi bir şekilde kurgularsanız adınızın geçtiği bir haberi önemli medya kanallarında kolayca görebilirsiniz. Hatta eğer kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız çalıştığınız PR ajansı size bu konuda ücretsiz yardımcı olacaktır.

• Mümkünse görünürlüğünüz için bir uzmanla çalışın. İnanın eğer görünürlüğünüz yükselirse sadece aldığınız ücret farkları bile uzmanın sizden aldığının çok üstünde kalacaktır.

Yazdıklarımı uygularsanız elinizin boş dönmesi olası bile değil. Sadece birkaç adım sizi herkesin önüne geçirebilir. Kim bu dünyaya yaptıkları ve ismi ile iz bırakmak istemez ki!

11 Eki 2017
Benzer Haberler
MUTSUZ ÇALIŞAN
Kategori:
GELECEĞİN ŞİRKETLERİ KÜÇÜK İŞLETMELER OLACAK
Kategori: Yazarlar
GÖRÜNÜR YÖNETİCİLER
Kategori:
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!