11 Eki 2017

İŞ DÜNYASI VE PİYASANIN GÖZÜ KUZEY IRAK’TA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), uluslararası tüm baskılara rağmen 25 Eylül Pazartesi günü referanduma gitti. İş dünyası ve piyasalar gözünü yaşanacak sürece ve bölgedeki gelişmelere çevirmiş durumda. Referandumun ‘gayrimeşru’ olduğunu ve kabul edilmediğini vurgulayan Türkiye’nin bundan sonra ne tür adımlar atacağı bekleniyor. Referandumun gerçekleşmesi sonrası değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi, ekonomik, ticari ve güvenlik alanında gerekli adımların atılacağını ve hiçbir taviz verilmeyeceğini bir kez daha vurguladı. Türkiye’nin IKBY’ye yönelik başta ekonomik yaptırımları devreye alabileceği belirtiliyor. Bunlardan ilki ise Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması...

IRAK, EN ÖNEMLİ TİCARİ PARTNERLER ARASINDA
Irak’a 2015’te 8,3 milyar Dolar, 2016’da 7,2 milyar Dolar, 2017’nin ilk 8 ayında ise 5,5 milyar Dolar ihracat gerçekleştiren iş dünyası konuyu yakından takip ediyor. Türkiye’nin önemli pazarlarından biri olan Irak, son yıllarda Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke arasında. Irak’la olan ticaret hacminin yılsonunda 8 milyar Dolar’a ulaşması öngörülüyor. Türkiye’den Irak’a 2017’nin ilk 8 ayında en çok ihracat 1,1 milyar Dolar ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri alanında yapılırken, ikinci sırada 589 milyon Dolar ile mücevher sektörü, üçüncü sırada 548 milyon Dolar ile kimya sektörü, dördüncü sırada ise 465 milyon Dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon yer aldı. Bu arada Türkiye’nin IKBY ile de 2,5 milyar Dolar civarında ticaret hacmi bulunuyor.

TL VARLIKLARDA GÖRÜNÜM ZAYIF
Tüm dünyanın yakından izlediği süreç yurtiçi piyasada da etkisini gösteriyor. Fed’in yanı sıra Kuzey Irak’taki referandum kaynaklı jeopolitik riskler TL varlıklar üzerinde baskı yaratmış durumda. Söz konusu süreçte Dolar/TL ve faizlerde yükseliş yaşanırken, borsada satışlar ağırlık kazandı. 10 Eylül’de 3,40’ın altını test eden Dolar/TL, referandumun yapıldığı gün ise 3,55’li seviyelere çıktı. Eylül ayının ilk işlem gününde 110 bin seviyesinde yer alan BIST, gerek dış dinamikler gerekse referandum belirsizliği nedeniyle 102 bin seviyelerine kadar geriledi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 12 eşiğine gelmiş durumda.

PETROL FİYATLARI DA HAREKETLENDİ
Öte yandan referandum sonrası petrol fiyatlarında yükseliş gözlendi. Petrol fiyatları Türkiye’nin Kuzey Irak yönetiminin ham petrol akışlarını kesme tehdidiyle kazanımlarını artırdı. 60 Dolar’a dayanan Brent ham petrolü 26 ayın zirvesini gördü. 52 Dolar’ı aşan ABD hafif ham petrol ise 5 ayın zirvesine çıktı. Analistlere göre, Türkiye ve Irak arasındaki petrol ticaretine yönelik yaşanan soğuk diyaloglar ve referandum kaynaklı olaylar şimdilik petrol fiyatlarında olumlu bir tablo oluşturuyor.

‘YÜZDE 5 BÜYÜME’ SERİSİ DEVAM EDİYOR
Türkiye ekonomisi 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 oranında büyüdü. Daha önce yüzde 5 düzeyinde açıklanan ilk çeyrek büyümesi de yüzde 5,2 olarak güncellendi. Böylece, yılın ilk yarısında ekonomi yıllık bazda yüzde 5,1 büyüme performansı sergilemiş oldu. 2016 yılı büyümesi ise yüzde 2,9’dan yüzde 3,2’ye revize edildi. Türkiye yüzde 5’lik büyüme hızıyla gelişmekte olan ülkelerden ve OECD ülkelerinden pozitif ayrıştı. Türkiye, ikinci çeyrekte ortalama büyümesi yüzde 2,3 olan Euro Bölgesi’ne göre iki kattan fazla büyüdü. Türkiye, G-20 ülkeleri arasında yüzde 6,9 büyüyen Çin ve yüzde 5,7 büyüyen Hindistan’dan sonra da üçüncü sırada yer aldı. Eylül ayının son haftası açıklanan yeni Orta Vadeli Program’da (OVP) ise 2017 yılı büyüme hızı yüzde 5,5 olarak belirlendi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ...

11 Eki 2017
Benzer Haberler
İŞ DÜNYASI VE PİYASANIN GÖZÜ KUZEY IRAK’TA
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İLK ÇEYREK BİLANÇOLARI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
PİYASALAR KRİTİK VİRAJI KAZASIZ GEÇTİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?