6 Eyl 2017

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

Hem eğitimlerde hem de koçluk çalışmalarında sıklıkla planlama, şirket kültürünün geliştirilmesinde ya da yetkinlik belirlenmesi amacıyla yöneticilerle bir araya geliyorum. Bahsettiklerim icra komitesi düzeyinde üst düzey yöneticiler. Benden çalışanlarına eğitim vermemi ya da onların -çalışanlarını- geliştirmemi istiyorlar. Ben de kendilerine “Siz en son ne zaman eğitim aldınız?” diye bir soru yöneltiyorum ve ilk tepkileri sadece yüzüme bakmak oluyor. Sonra da genellikle “Zaman bulamıyorum ki!” ya da “Ben zaten 4 yıl önce bir eğitime katılmıştım” oluyor. Eğitim ve gelişim hep başkalarının ihtiyacı olan bir şey değildir. Aksine en tepedeki kendini geliştirmeye en istekli olan olmalıdır. Eğer lider kendini devamlı geliştirme fırsatlarını kaçırırsa iyi bir rol model oluşturamıyor. İşte bu yüzden orta ya da alt seviye yöneticilere eğitimler verildiğinde ilk olarak “Biz istediğimiz kadar eğitim alalım, üstümüzdekileri eğitmezseniz ne değişecek ki?” gibi tepkiler alabiliyoruz. Üzülerek söylüyorum, yöneticilerin çoğu inanılanın aksine kitap bile okumuyor. Çoğunun en güçlü bahanesi de “Zamanım yok!” Gelişim olmazsa zaman asla bulunamayacak bir şey. Vakti yönetmek başlı başına bir liderlik sorunudur. Üstelik liderlik başkalarına zaman ayırmak değil de nedir?

Size ilginç bir veri vereyim. Bir ülkede “en çok satan” kitaplara bakarsanız o ülkede kimlerin okuduğuna karar verebilirsiniz. Örneğin, çevrenize baktığınızda hangi kitapların en çok sattığını görüyorsunuz? En çok satanlar en kaliteli kitaplar mı yoksa balon eserler mi? Bu soruya vereceğiniz cevap büyük olasılıkla ikinci şık olacaktır. Bu ülkede en çok okuyanlar popüler kültür okuyucularıdır. Beyaz yaka çalışanlar, yöneticiler sık sık okuyabilselerdi emin olun daha kaliteli kitaplar çok satanlar listesinde yer alırdı. Eğitim, gelişim, geleceğe yatırımdır. Bugünün performansından çok geleceğin performansına ilişkindir. Eğer bugünden yatırım yapmazsanız gelecekte geride olacağınız kesindir. Şimdi kendinize şu soruları sorun. “Ben en son ne zaman kendimi geliştirmek için eğitim aldım?” “Liderliğimi geliştirecek neleri okuyorum?” “Gerçekten gelişim ve ilerlemeyi önemsiyor muyum?” “Bunun için ne kadar çaba harcıyorum?”

Balığın en baştan koktuğu yerler genellikle kendini geliştirmekten uzak yöneticiler sayesinde oluşuyor. Elbette herkes bu durumda değil. Bir kısmı kendini ve çevresini geliştirmek için elinden geleni yapıyor. Kendini geliştiren ve merak içinde öğrenmeye çalışan yöneticiler zaten kısa sürede kendilerini belli ediyor. Eğitim önemli, gelişim önemli. Başkalarının tecrübelerini, hatalarını, bilgeliğini de okumak önemli. Özellikle üst yöneticiler alanında “Yetenek Avcısı - Head Hunter” olarak çalışanlar, kendini geliştirmeyen yöneticileri çok hızlı fark ediyorlar ve bunu oldukça önemsiyorlar. Elbette siz siz olun, sizinle görüşme yapacak kişinin değerlendirmesi için değil, başkalarına fayda yaratmak için okuyun. Mesela artık aklın değil, bilgeliğin önemli olduğunu okuyun; mesela artık düşünme modellerinin sezgiselliğini okuyun, mesela ilham vermeyi okuyun. Mesela aşağıdakilere mutlaka göz atın…

- Akıldan Bilgeliğe,

Navi Radjou/Prasad Kaipa,

- Hızlı ve Yavaş Düşünme,

Daniel Kahneman,

- İnsanları Hayalinize Ortak Etmenin Sırları,

Simon Dowling.

6 Eyl 2017
Benzer Haberler
DİJİTAL YETKİNLİKLER VE ALGI YÖNETİMİ
Kategori:
DELİNİN RUHUNDA NE VARSA YÜZÜNDE YAZILIDIR
Kategori: Yazarlar
ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!