5 Eyl 2017

NAKİTSİZ BİR GELECEĞE DOĞRU…

Gelişen teknoloji gündelik hayatımızı ve iş yapış biçimlerimizi de değiştiriyor. Çok değil, 15-20 yıl önce müzik dinlemek için walkman, fotoğraf çekmek için analog fotoğraf makineleri gibi cihazlara ihtiyaç duyarken, bugün tüm bu işlevleri sadece akıllı telefonlarımızla gerçekleştirebiliyoruz. Yine 20 yıl önce bir bilgi edinebilmek için ansiklopedilerde araştırma yaparken günümüzde istediğimiz bilgiye ihtiyacımız olduğu anda erişebiliyoruz. Neredeyse nüfusun tamamının internete erişim sağlayabiliyor olmasıyla birlikte, pek çoğumuzun hayatına mobil ve sosyal ağlar da dahil oldu. Bireylerin dijitalleşmesi, onlara erişmeye çalışan sektörleri de değişime, dijitalleşmeye zorunlu hale getirdi. Dünyada dijitalleşme trendiyle birlikte mobil kanalların kullanım oranları da giderek artıyor. Teknoloji sayesinde tüm cihazların birbirine bağlı olduğu, her şeye, her yerden, en pratik şekilde ulaşabildiğimiz “nakitsiz” bir gelecek bizi bekliyor. Nakitsiz toplum anlayışı; ödeme tahsilatlarını kolaylaştırarak, işlem hızını artırıyor ve insanların yaşam kalitesinin artmasına yardımcı oluyor. Nakitsiz ödemeye geçiş, iş şeffaflığını temin etmenin yanı sıra para sirkülasyonu üzerindeki muazzam yükü de hafifletiyor. Ödeme sistemleri teknolojilerinin yeni güvenlik teknolojileriyle halkın ve devletlerin güvenini kazanması, pazarın da büyümesinde etkin bir rol oynuyor.

ÖDEME TEKNOLOJİLERİNDE YENİ TRENDLER
Mobil ödeme teknolojileri, dijital cüzdan, temassız kartlar, biyometrik sistemler, giyilebilir ödeme teknolojileri, bunların hepsi zaten hayatımızda. Tüketiciler de bu yeni, hızlı, kolay teknolojilere giderek daha da alışıyor ve tercih ediyor. Burada güvenlik öne çıkıyor. Bu nedenle parmak izi tanıma, elektro kardiyografi ve yüz tanıma yani Selfie Pay önem kazanıyor. Otomatlara bluetooth ile bağlanarak kart ve para kullanmadan telefonunuza istediğiniz ürünün kodunu girip alabildiğimiz sistemler de yaygınlaşıyor. Malzemeler azaldığında markete alışveriş listesi gönderen buzdolabından tutun da restoranda önceki tercihlerinize göre siparişinizi alan insansı robota kadar teknolojik yenilikler kullanımınıza sunuluyor. Ödeme sistemlerinde Bitcoin ve Blockchain teknolojileri ise küresel boyutta trend haline geldi. Bitcoin, arkasında bir banka ya da merkez kurum olmadan çalışan, açık kaynaklı herkesin katılımına açık, sanal olarak para üretilen ve dolaşıma sunulan bir sistem. Blockchain ise kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlanıyor. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Tıpkı bir zamanlar Napster üzerinden kişiler arası müzik paylaşımının yapılması gibi. 2016’da Bitcoin ve Blockchain teknolojileri küresel boyutta 544 milyon Dolarlık yatırımla zirveyi gördü, bu rakam 2015 yılında 441 milyon Dolar’dı. Öte yandan; mobil ödeme sistemleri fazlasıyla güvenli olsa da, bunun son kullanıcı tarafından da bilinmesi gerekiyor. İşte bu noktada, geleneksel yöntemlerle beraber şekilde kullanılacak biyometrik güvenlik seçenekleri arasında yer alan parmak izi ve iris taraması öne çıkıyor. Parmak izi ve iris taramasını mobil ödeme sistemlerine entegre etme konusunda bazı firmalar ihtiyatlı davransa da önemli kuruluşlar bu tür sistemlerin kullanımının doğruluğunun tartışmasız en güvenli yol olduğuna hem fikir. Biyometrik alanın önümüzdeki yıllarda büyüme trendini devam ettireceği ve faydalarının da büyük olacağı düşünülüyor.

ÖDEME SİSTEMLERİNDE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ BÜYÜK
Mastercard’ın Dijital Ödemeler Araştırması’nda akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden yapılan ödemelerdeki artış dikkati çekerken, araştırma sonuçlarına göre yeni ödeme çözümleri ile ilgili paylaşımların yüzde 75’ini mobil ödemelerin oluşturduğu tespit edildi. Araştırma, sosyal medya paylaşımlarında özellikle mobil ödeme, yapay zekâ gibi daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli dijital ödeme yöntemlerinin ise giderek daha fazla tercih edildiğini ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre tüketiciler, yeni teknolojileri kullanan daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli uygulamalara doğru kayıyor. Worldpay Global Payment Raporu’na göre, dünya elektronik ticaret pazarındaki kredi kartı payının 2014’te yüzde 30 iken 2019’da yüzde 23-24’lere kadar düşmesi bekleniyor. Aynı şekilde banka kartlarının payının da azalacağı ve elektronik cüzdan kullanımının yüzde 20’lerden yüzde 26-27’lere kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda yeni ödeme sistemi alternatifleri, ürün ve servisleri daha fazla kullanılacak. Ülkelere göre bakıldığında Amerika’da kredi ve banka kartı sisteminin kullanımı yüzde 65’lerde, dijital cüzdanların kullanımı yüzde 15’lerde seyrediyor. İngiltere’de kredi kartı yüzde 14, banka kartı yüzde 45, dijital cüzdan kullanımı yüzde 23 olarak raporlanıyor. Türkiye’de ise kredi ve banka kartlarının toplam kullanımının yüzde 84 olduğu ve dijital cüzdan, banka transferleri gibi ödeme sistemlerinin kullanımının oldukça az olduğu görülüyor. Yine BKM’nin verilerine göre 2017’nin ilk çeyreği itibarıyla ülkemizde toplam 60 milyon civarında kredi kartı, 121 milyon banka kartı ve 1,7 milyon POS var. Bu rakamlara bakıldığında Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük kredi kartı pazarı olduğu görülüyor. Dünyada da ilk 10’un içinde yer alıyor. 2016’da toplam kartlı ödemeler yüzde 12 oranında büyüdü ve yılsonunda 587 milyar TL’ye ulaştı. Buna karşılık internetten yapılan kartlı ödeme tutarları yüzde 23 arttı ve 68 milyar TL’ye ulaştı. E-ticaret hacminde de artış görülüyor. 2017’de toplam e-ticaret hacminin yüzde 30 artışla 50 milyar TL’ye yaklaşması bekleniyor. Bununla birlikte bu alan oldukça büyük bir potansiyeli içinde barındırıyor. Tüm bunlar aslında, elektronik para kuruluşlarının sunacağı hizmet ve servisler için Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EYLÜL SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Eyl 2017
Benzer Haberler
NAKİTSİZ BİR GELECEĞE DOĞRU…
Kategori: Kapak Konusu
ÖDEAL BÜYÜMESİNİ BEŞE KATLAYACAK!
Kategori: İş Dünyası
NAKİTSİZ BİR GELECEĞE DOĞRU…
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?