5 Eyl 2017

CAZİP İŞVEREN OLMAK ZOR MU?

İyi bir işveren olmak için insanların işini aşkla yapabilecekleri bir ortam yaratmanın şirketlerin önceliği olması gerektiğini vurgulayan Indus Danışmanlık kurucusu Efsun Yüksel Tunç, “Bu yıl Türkiye’nin en iyi işvereni seçilmiş olmanın getirdiği heyecanla daha iyisini nasıl yapabiliriz diye sürekli yeni projeler üretiyoruz” diyerek yeni hedef ve projelerini anlattı.

Yöneticiler ekip kurarken nelere dikkat etmeli?

Bir girişimci olarak şirketi kurarken ilk kural, misyon ve ona bağlı 3-5 yıllık vizyon hazırlamaktır ve misyon doğrultusunda temel değerleri de belirlenmeli. Çünkü bu saydıklarımız doğru ekibi kurarken seçim kriterlerinde belirleyici oluyor. Ekip kurarken ikinci kural, ekibin bilgili ve deneyimli olması. Ekip üyelerinin kendini, potansiyelini, yapabileceklerini ve kendinde geliştirilmesi gerekenleri bilmesi gerekir. Farkındalık sahibi olarak hedefleri olan insanlarla çalışmak girişimciyi daha hızlı yukarı taşıyor. Ekip üyelerinin pozitif insanlar olması, yaşananlara çözümcü ve yapıcı yaklaşmaları, istekli ve kendini motive eden olmaları girişimcinin işini kolaylaştırıyor. Ekip kurarken doğru kişilerle çalışabilmemizi sağlayacak üçüncü konu ise ‘cazip işveren’ olmak. Girişimci kendine, yetenekli, bilgili, deneyimli, becerileri yüksek, iç motivasyona sahip, hedeflerle çalışan bir kişinin tercih edeceği bir şirket miyiz sorusunu sormalı ve cazip işveren olabilmek için yapılması gerekenleri bilmeli.

YÖNETİCİLER ROL MODEL OLMALI

Yöneticiler çalışan bağlılığını sağlamak için neler yapmalı? Hangi durumlar bu bağlılığı olumsuz etkiler?

İlk önce çalışmak istenecek bir kurum kültürü yaratmak ve sonrasında çalışmak istenecek yöneticilere sahip olmak gerekiyor. Yönetim kadrosundakiler sadece yöneticilik değil, aynı zamanda liderlik ve koçluk becerilerine de sahip olmalı. Çalışanların kurum kültürünü bilmesi ve benimsemesi insanların işyerlerinde huzurla çalışmasını sağlıyor, bağlılığı artırıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki beyaz yakalının işten ayrılmasında ilk neden para değil, yönetici; ikinci neden ise huzur. Yöneticilerin kendine güvenmemesi, kendini yetersiz bulması, güvenilmediğini düşünmesi, ortamda sürekli dedikodu olması, işten ziyade çatışmaları yönetmek durumunda kalması çalışan bağlılığını olumsuz etkiliyor. Yöneticiler ilk önce kendileri rol model olmalı ve çalışanlarını güçlendirmeli. Çalışan, her zaman daha iyisini, güzelini, kalitelisini, farklısını yapabileceğini bildiği yerde daha mutlu çalışır.

“TÜRKİYE’DEKİ HERKESİN HAYATINA KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Kurumlara çalışan verimliliğini korumak ve artırmak için neler önerirsiniz?

Çalışanların verimliliğini artırmak için; çalışanların neyi neden yaptıklarını bilmelerini sağlamak, eğitim sistemi kurmak, değişim yönetimini desteklemek, motivasyon sistemini düzenli işler hale getirmek yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ekibin rol model olabilecek bir lider eşliğinde takım çalışmasıyla başarabilmesi için şirketin tüm sistemlerinin yenilenmesi gerekebilir ve bunu kabul edebilecek bir üst yönetim verimliliğin artışı için ilk adımı atmış olur. Bir konuya adanmak, onun gerçekleştirilmesine pay sahibi olmak ve başarıyı birlikte kutlamak verimliliği artırıyor. Indus Danışmanlık olarak vizyonumuz, 2021 yılına kadar Türkiye’deki herkesin hayatına katkı sağlamış olmak. Zorlu, büyük bir hedef olduğunu biliyor ve bundan dolayı heyecan duyuyoruz. Bu hissiyatlar bizi her gün daha iyisini yapma konusunda harekete geçiriyor ve verimimizi artırıyor. Indus Danışmanlık’ta firmada geçirilen zamandan ziyade iş sonuçlarına, üretilen projelere, geliştirilen fikirlere bakmayı öğrendik. Esnek saatlerde çalışıp “erken gel, erken çık” diyorduk; bunun yanına “geç gel, zamanında çık” yaklaşımını ekledik. Evden çalışmayı destekleyip, çalışanlar eğer ofis dışında çalışmak isterlerse ona göre donanımsal imkânlar sunduk. Kendine zaman ayırabilen, kendi için bir şeyler yaptığına inanan insanların mutluluğu hayatının tüm alanlarına sirayet eder. Bu da işte mutlu ve verimli insanların artmasını sağlar. Yapılan araştırmalar bir beyaz yakalı çalışanın yıl içerisinde, özel nedenlerden dolayı ortalama 8 gün izin kullandığını gösteriyor. Indus Danışmanlık bu konuda ciddi bir adım atarak her ay bir günü çalışanlarına izin günü olarak verdi. Özelinde rahat olan bir çalışanın iş verimliliğinin ne kadar arttığını gerçekten deneyimlemek gerekiyor.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EYLÜL SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Eyl 2017