5 Eyl 2017

ENFLASYONDA ‘TEK HANE’ MOLASI

Tüketici fiyatları (TÜFE) Temmuz ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,15 ile piyasa beklentilerine paralel artış gösterdi. TÜFE’de son üç aydır gerileyen yıllık artış, Ocak’tan bu yana ilk kez tek haneye inerek yüzde 9,79 oldu. Haziran ayında olduğu gibi Temmuz’da da giyim ve gıda, enflasyonu aşağı çeken kalemler oldu. Giyim ve ayakkabı fiyatları bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında düşüş gösterdi. Böylece, söz konusu grup TÜFE’deki artışı 25 baz puan sınırlandırdı. Gıda fiyatları da özellikle taze meyve sebze fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle aylık bazda yüzde 0,71 oranında gerileyerek TÜFE artışını 15 baz puan aşağı çekti. TÜFE’deki yükselişte önemli rol oynayan ana harcama grupları ise ulaştırma, lokanta ve oteller ve konut olarak sıralandı. Ulaştırma grubu fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,13 ile sert artış kaydederek aylık TÜFE enflasyonuna 18 baz puanlık yukarı yönlü etkide bulundu. Ulaştırma grubunu 14 baz puanlık katkıyla lokanta ve oteller, 6 baz puanlık katkıyla konut izledi. Ekonomi yönetimine göre ise yıllık enflasyonun 2,8 puanı kur geçişkenliğinden kaynaklandı. Öte yandan Yurt İçi Üretici fiyatlarında (Yİ-ÜFE) aylık artış yüzde 0,72 ile nispeten yüksek düzeyde gerçekleşirken, Yİ-ÜFE yıllık bazda yüzde 15,45 ile son 3 ayın en hızlı artışını sergiledi.

İŞSİZLİK ZİRVEDEN DÖNDÜ AMA…
İstihdam kampanyasının işsizliğe olumlu katkısı devam ediyor. Ancak işsizlik oranı hala yüksek seviyesini koruyor. Bu yıl Mayıs itibariyle Ocak ayına göre istihdamda 1,8 milyon artış sağlandı. İşsizlik oranında Ocak’tan Mayıs’a 2,8 puanlık bir iyileşme oldu. Ocak’ta yüzde 13 olan işsizlik oranı, Mayıs döneminde yüzde 10,2’ye geriledi. Buna karşın, işsizlikte geçen yılın aynı dönemine göre 0,8 puan artış yaşandı. Ekonomistler, ilk dört ayda işgücü piyasası göstergelerinde görülen iyileşmenin Mayıs’ta duraksadığını söylüyor. Ancak istihdamdaki yavaşlamanın genele yayılmadığı ve ekonomik aktivite göstergelerinin genel olarak güçlü seyrettiği değerlendirildiğinde, işgücü göstergelerinde daha fazla iyileşme olabileceğine işaret ediliyor. Bazı ekonomistlere göre ise Mayıs’taki yüzde 10,2, bu yıl görülebilecek en düşük işsizlik oranı olabilir. İşsizliğin görece yüksek oluştuğu yıllarda Haziran’da da bir miktar gevşeme olduğu gözleniyor. Ancak, işsizliğin en geç Temmuz ile birlikte artışa geçeceği belirtiliyor.

SANAYİ ÜRETİMİNDE YÜKSEK ARTIŞ BEKLENİYOR
Sanayi üretiminde Haziran ayında takvimden arındırılmış verilerle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 artış kaydedildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalış gösterdi. Bayram tatilinin etkisiyle arındırılmamış verilerle üretim yüzde 3,6 düştü. Takvimden arındırılmış verilere bakıldığında ilk çeyrekte yüzde 1,8 olan üretim artışı, ikinci çeyrekte yüzde 4,5 oldu. Yılın Ocak-Haziran döneminde ise sanayi üretimi büyümesi yüzde 3,3 olarak gerçekleşti. Haziran’daki sanayi üretim artışı genel anlamda piyasa beklentisinin altında kaldı. Ekonomistler, Haziran’daki nispeten düşük sanayi üretiminden sonra aylık üretim artışının Temmuz döneminde daha yüksek geleceğini bekliyor.

CARİ AÇIK YILLIK BAZDA GERİLEDİ
Cari denge, Haziran ayında 3,76 milyar Dolar açık verdi. Cari açık, baz etkisi nedeniyle 4,1 milyar Dolar olan piyasa beklentisinin altında geldi. Bu dönemde, dış ticaret açığının küçülmesi ve turizm gelirlerinin toparlanma eğilimine girmesi cari açığı olumlu yönde etkilerken, altın ithalatındaki artış bu etkiyi sınırlandırdı. 12 aylık kümülatif verilere göre cari açık Haziran ayında bir önceki aya göre 1,2 milyar Dolar azalarak 34,3 milyar Dolar’a geriledi. Geçici dış ticaret verilerine göre Temmuz ayında 2016 yılından kaynaklanan baz etkisi nedeniyle dış ticaret açığı hızlı yükseldi. Ayrıca, bu dönemde altın ticaretinin ithalat lehine artmaya devam ettiği görülüyor. Bu çerçevede, cari açığın Temmuz ayında genişleyeceği öngörülüyor. Bununla birlikte, turizm gelirlerindeki toparlanmanın cari açıktaki genişlemeyi bir miktar sınırlandırabileceği tahmin ediliyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EYLÜL SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Eyl 2017
Benzer Haberler
ENFLASYONDA ‘TEK HANE’ MOLASI
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İHRACATÇILAR ‘ATILIM YILI’NDA GÖZÜNÜ REKORA DİKTİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
ENFLASYONDA ‘TEK HANE’ MOLASI
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?