3 Ağu 2017

İŞ HAYATINDA DİPLOMA DEĞİL YETKİNLİK ÖNE ÇIKIYOR

Yontma Taş Devri’ni filmlerde ya da belgesellerde izlemediyseniz süresinin milattan önce iki milyon yıl önce başlayıp sadece on bin yıl önce bittiğini bilemeyebilirsiniz. Yani atalarımız tam 1 milyon 990 bin yıl boyunca ellerine taş diye aldıkları ne varsa yontmuşlar. Teknolojinin gelişimi pek de hızlı değilmiş. Yani anlayacağınız bir taşı cilalamaya başlamaları neredeyse iki milyon yıllarını götürmüş. Hepsine helal olsun diyorum. Seçim şansım olsa ben onların devamıyım demezdim.

Tarih ve teknoloji arasındaki ilişkiye bakıldığında logaritmik ilişkiyi fark etmek hiç de zor değil. Daha doksanlarda cep telefonları hayatımızda yer bulduğunda giyilebilir teknolojilerden, yapay zekâdan pek de bahsetmiyorduk. Teknoloji hem iş modellerini hem de insanı değiştiriyor. Bundan 20 yıl önce motorlar konusunda bir eğitim aldığımda, karbüratörlü yapılardan bahsederken elde ettiğim bilgiyi kullanacağım zamana kadar geçen sürede karbüratörlü araç kalmamıştı. Aynı şey tıp, fizik, kimya, termodinamik ve diğer bütün pozitif ve sosyal bilim alanlarında gerçekleşiyor. Yani okullar ya da akademi artık günceli yakalamaktan çok uzaktalar. Dolayısıyla elinde bir diploma olanın okulda öğrenebileceği sadece online ve tek tuşla Google üzerinde yapacağı bir araştırmada elde edeceklerinden çok daha az. İşte tam da bu yüzden asıl önem kazanan şey kişinin karakteri ve yetkinlikleri oluyor. Bilgiyi bunlar arasında saymıyorum bile. Eğer yeterince tutkunuz varsa psikolojiyi, felsefeyi, elektronik mühendisliğini ve yazılımı, konunun okullarında okumuş olanlardan bile çok daha iyi bilebilirsiniz.

Yeni işe alım kriterlerinizde bakmanız gereken en önemli yetkinlikler dijital medya yetkinlikleri. Amerika’da Henry Jenkins’in MacArthur Foundation için yapmış olduğu araştırmayı okursanız sadece 2005 yılında Amerikalıların yüzde 57’sinin medya yaratıcısı olduğunu görürsünüz. Artık şirketler medya yaratımı için yeni üst düzey pozisyonlar bile belirliyor.

Jenkins’e göre yeni dünya düzeninde sahip olunması gereken dijital yetkinlikler şunlar:

Oyun - Birinin etrafında olanlar ile deney yaparak sorunu çözme kapasitesi.

Performans - İmprovizasyon ve keşfetme amacıyla alternatif kimlikleri kullanabilme becerisi.

Simülasyon - Gerçek dünya süreçlerini, dinamik modeller halinde zihinde işleyebilme, yapılandırabilme ve yorumlayabilme becerisi.

Uygunluk - Medya içeriklerini uygun bir şekilde karıştırabilme ve anlamlı bir hale getirebilme becerisi.

Çok Görevlilik - Gerekli detayları fark ederek birinin çevresini görme ve sezme becerisi.

Dağıtılmış Bilinç - Zihin kapasitesini genişletebilmek için araçlar arasındaki karşılıklı ilişkiyi anlamlı bir şekilde gerçekleştirebilme becerisi.

Kollektif Zeka - Ortak bir amaca doğru bilgilerini ve notlarını başkaları ile karşılaştırmalı olarak geliştirme ve birleştirebilme becerisi.

Yargılama - Bilgi kaynaklarının doğruluğunu ve güvenilirliğini değerlendirebilme becerisi.

Transmedia Navigasyon - Farklı modeller arasındaki hikâyelerin akışını takip edebilme becerisi.

Networking - Bilgiyi yayma ve sentezlemek için araştırma becerisi.

Müzakere - Farklı topluluklarda olabilme, farklı ve saygı duyulabilecek bakış açılarına sahip olabilme ve alternatif normları takip edebilme becerisi.

İşe alımlarınızda hangilerini yetkinlik olarak görüyorsunuz? Hiçbirini mi? O zaman çok dikkatli olun. Yeni dünya için dinozor olabilirsiniz. Nesliniz tükenmeden önlem almanızı tavsiye ederim.

3 Ağu 2017
Benzer Haberler
NE KADAR İYİ BİR MENTOR OLURSUNUZ?
Kategori:
NE ZAMAN İŞİNİZİ BIRAKACAĞINIZI ANLAMAK!
Kategori: Yazarlar
NE KADAR İYİ BİR MENTOR OLURSUNUZ?
Kategori:
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!