1 Ağu 2017

TAB, GIDA EKOSİSTEMİ İLE FARK YARATIYOR

“Yerli üretimi desteklemek, uluslararası kalite standartlarından ödün vermeden ulaşılabilir fiyatlarda ürün sunmak bizler için çok önemli” diyen TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, gıda işletmeciliği konusundaki tüm sorunları kendi bünyesinde çözen bir sisteme sahip olduklarını ifade ediyor.

TAB Gıda, Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci’nin bulunduğu 5 ayrı markayı bünyesinde barındırıyor. Operasyonun boyutunu anlamak adına TAB Gıda her bir marka için franchise’larla birlikte Türkiye genelinde kaç ilde, kaç restorana ulaşıyor?

TAB Gıda olarak, 1994 yılından bu yana gıda sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Burger King®, Sbarro®, Arby’s® ve Usta Dönerci® gibi dünyaca ünlü markalarımız ile Türkiye genelinde 70’ten fazla ilde 1.000’den fazla restoranı yönetiyoruz. Bunun 250’ye yakınını franchise restoranlarımız oluşturuyor. Türkiye genelinde 70’ten fazla ilde 600’den fazla Burger King® restoranımız bulunuyor. Sbarro® markası altındaki restoran sayımız Haziran 2017 tarihi itibariyle 30’dan fazla ilde toplam 80’e ulaştı. Buna ek olarak yine 2007 yılında Popeyes®’ı da Türkiye’ye getirdik ve Popeyes® 10 yıl içerisinde 40’tan fazla şehirde 180’den fazla restoran sayısına ulaştı. Ardından 2010 yılında Arby’s®’i bünyemize kattık. Bugün Arby’s® markamız ile 50’den fazla restoranımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz. TAB Gıda olarak 2013 yılında sektördeki 20 yıllık deneyimimizle Usta Dönerci® markamızı yarattık. Bugün 40’a yakın ilde 90’dan fazla restoranı bulunan Usta Dönerci® ile müşterilerimize geleneksel döner lezzetini hızlı servis anlayışıyla sunuyoruz. Yurtiçindeki başarımızı yurtdışına taşıyarak yurtdışındaki ilk restoranımızı 2011 yılında Makedonya’daki Üsküp Burger King® restoranı ile açtık. Ardından Çin’deki yatırımlarımıza devam ettik ve şu anda Çin’de 700’den fazla Burger King® restoranımız bulunuyor.

 “GENİŞ BİR LOJİSTİK AĞIMIZ VAR”

Uçtan uca tüm zincir süreçlerine bakıldığında TAB Gıda tedarik zinciri sürecini nasıl yönetiyor?

Hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemimiz var. Ata Şirketler Grubu bünyesinde özellikle et, salata, ekmek ve patates fabrikaları ile ilgili yatırımlarımız tedarik zincirimizin temelini oluşturuyor. Satın alma ve lojistik ise Fasdat isimli bir diğer kardeş firmamız tarafından sağlanıyor. Bu doğrultuda TAB Gıda markalarının sektördeki gücü, yatırımcılarımıza hazır sistem içerisinde yatırım yapma imkânı sağlıyor. Geniş bir lojistik ağımız var ve operasyonel sürecimizi bu ağ üzerinden sistematik bir şekilde yönetiyoruz.

Tüm zincirin yönetimini kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa belirli noktalarda dış kaynak kullanımına gidiyor musunuz?

Genel olarak tedarik zinciri yönetimini kendi bünyemizde yönetiyoruz. Mesela et ürünlerimiz, Amasya’nın Suluova bölgesinde yer alan Ekur Et Entegre tesislerinde üretiliyor. Restoranlarımızın ürün ihtiyaçlarını karşılarken, aynı zamanda ilgili sektörlerdeki grup dışı müşterilere de “Amasya Et Ürünleri” markasıyla hizmet veriyor. Öte yandan Atakey Patates Fabrikamıza çok ciddi bir yatırım yaptık. 50 milyon Dolar yatırımla kurulan fabrikamız, yıllık 120.000 ton patates işleme kapasitesi ile Türkiye’nin toplam patates işleme kapasitesinin neredeyse yarısına sahip. 2010 yılında Antalya’da kurulan Fasdat Sebze Doğrama tesisimiz ise 1.500 kg/saat, günlük 2 vardiyada 22,5 ton, aylık olarak 675 ton ve yıllık olarak da 8.100 ton sebze işleme kapasitesine sahip. Yeşillikler ozonlu su ile yıkanıp el değmeden otomatik olarak paketleniyor ve soğutmalı araçlarla restoranlara taşınıyor. Sözleşmeli tarım yapılıyor. Fasdat Sebze Doğrama ve Paketleme de hızlı büyümemizi etkileyebilecek engelleri ortadan kaldırmak için önemli bir stratejik hamle olarak kurmuş olduğumuz fabrikalarımızdan. Ekmek Unlu Gıda, restoranlarımızın hamburger ve sandviç ekmeği ile biscuit ekmeği, panini ekmeği ve pizza hamur ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kuruldu. Saydığımız bu yatırımlarımız gerek maliyet gerekse tedarik açısından bize önemli avantajlar sağlıyor. Buna göre, Unilever, Pepsi, Fritolay, Beypiliç, Exotic, Özgörkey, Assan ve BTA gibi Türkiye’nin ve dünyanın en güvenilir markalarıyla birlikte çalışıyoruz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN AĞUSTOS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Ağu 2017
Benzer Haberler
TAB, GIDA EKOSİSTEMİ İLE FARK YARATIYOR
Kategori: Lojistik
TAB GIDA’DAN GİRİŞİMCİLERE ‘ANAHTAR TESLİM’ FIRSATLAR
Kategori: Güncel Haberler
E-TİCARET B2B’Yİ DÖNÜŞTÜRÜYOR
Kategori: Lojistik
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!