1 Ağu 2017

İHRACATÇILAR ‘ATILIM YILI’NDA GÖZÜNÜ REKORA DİKTİ

Türkiye’nin yüzde 5,5’lik ilk çeyrek büyüme performansına 2,2 puanlık katkı sağlayan ihracatçılar, bu yılki performansı ile göz dolduruyor. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında ihracat yüzde 0,84 azalışla 142.6 milyar Dolar olmuştu. Orta Vadeli Program’da (OVP) ihracatın bu yıl 153.3 milyar Dolar’a yükselmesi bekleniyor. İhracatçılar, yılın ilk yarısında bu hedefin yarısını tutturmuş durumda. Gümrük Bakanlığı verilerine göre yılın yarısında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 30.9 milyar Dolar olurken, ihracat yüzde 8,2 artışla 77.5 milyar Dolar olarak hesaplandı. TİM verilerine göre; yılın ilk 6 ayında 45,6 milyar Dolarlık sanayi mamulü ihraç edildi. Söz konusu dönemde madencilik sektörü ise ihracatını yüzde 30 artırarak 2.3 milyar Dolar’a taşıdı.

OTOMOTİVDEN 27 MİLYAR DOLARLIK HEDEF
Türkiye’de ihracatın itici gücü haline gelen otomotiv sektörü ise ilk yarıda ihracatını yüzde 22 artırarak ihracattan yüzde 19 pay aldı. Otomotiv sektörü Ocak-Haziran döneminde 14 milyar 359 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Tarihinin en yüksek dış satımını 24,7 milyar Dolar ile 2008 yılında, ikinci rekorunu ise 23,8 milyar Dolar ile geçen yıl gerçekleştiren otomotiv sektörü, bu yıl 27 milyar Dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunu kırmak istiyor.

TARİHİ REKOR GELİR Mİ?
İhracattaki güçlü performansın önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. Temmuz ihracatında, Ramazan Bayramı’nın oluşturduğu baz etki ve AB pazarlarındaki toparlanmanın desteğiyle yüzde 20’nin üzerinde artış yaşanacağı tahmin edildi. TÜİK verilerine göre ihracatta yüzde 20 üzerindeki son artış Kasım 2012’de yüzde 24,1 ile gerçekleşmişti. İhracatçılar bu yıl ihracatın155 milyar Dolar’ı aşacağına inanırken, ekonomi yönetimi ihracatın bu yıl 2014 yılında gerçekleşen ve tarihi rekor olan 157.6 milyar Dolar’a yaklaşması ya da geçmesinin de mümkün olabileceğini öngörüyor. Bu arada Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı üçüncü çeyreğe ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre, İhracat Beklenti Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre 1,5 puan artarak 126,5 seviyesine yükseldi.

İHRACATTA DAHA HIZLI LİMİT TESİSİ SAĞLANACAK
Eximbank’ın hayata geçireceği Global Data Temini Projesi ile sigortalama faaliyetlerinde çok daha hızlı limit tesisi sağlanması planlanıyor. 2017 yılı Haziran ayı itibarıyla alacak sigortası başvuruları ortalama 4 günde sonuçlandırıldı. Her 100 başvurunun 85’i olumlu sonuçlandı. Aynı zamanda ihracatçılar için yaklaşık 10 milyar Dolarlık sigorta limiti tesis edildi. Global Data Temini sayesinde, sigorta işlemleri için gerekli olan bilgiler farklı kaynaklardan değil tek kaynaktan elde edilecek. Bunun sonucunda ihracat daha hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşecek.

FITCH, SÜRPRİZ YAPMADI
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin yatırım yapılabilir düzeyin bir kademe altında olan BB+ kredi notunu teyit etti ve ‘durağan’ olan not görünümünde bir değişikliğe gitmedi. Türkiye’nin kredi notunu Ocak ayında yatırım yapılabilir seviyenin altına çeken Fitch, kredi notuna ilişkin yaptığı değerlendirmede yüksek dış finansman ihtiyacı, jeopolitik riskler, yüksek enflasyon ve makroekonomik oynaklığa karşın mali istikrar ve güçlü büyüme performansı ile desteklenen düşük kamu borç oranlarına vurgu yaptı. Düşük kamu borç yükünün kredi notunun temel destekleyici unsurlarından olduğunu ifade eden kredi derecelendirme kuruluşu, borç yükünün artması halinde kredi notunun indirilebileceğini, yapısal reformların hayata geçirilmesinin ise kredi notunun artırılmasını sağlayabileceğini yineledi.

S&P: BANKACILIK SİSTEMİ İSTİKRARLI
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard&Poor’s (S&P) ise Türkiye’nin bankacılık sisteminin istikrarlı olduğunu paylaştı. S&P’nin Türkiye’nin bankacılık sistemine ilişkin değerlendirmesinde, bankacılık sisteminin güçlü yanları, “Genel olarak ılımlı hane halkı ve şirket borçluluk seviyesi, birçok gelişmekte olan ekonomiye göre bankacılık regülasyonunun, denetiminin ve yönetiminin daha olumlu olması, istikrarlı bankacılık endüstrisi ve risk fiyatlamasında yeterli beceri, iyi çeşitlendirilmiş kredi portföyleri” olarak sıralandı.

ENFLASYONDA 10 AYIN EN HIZLI DÜŞÜŞÜ GÖRÜLDÜ
Tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) Haziran ayında gıda, giyim ve ulaştırma fiyatlarındaki azalışın etkisiyle artış beklentilerine karşın yüzde 0,27 azaldı. Aylık bazda, 2016 yılının Ağustos ayından bu yana en hızlı düşüş yaşandı. Enflasyon yıllık bazda ise dokuz yılın zirvesi olan yüzde 11,87’den düşüşünü ikinci ayda da sürdürdü ve yüzde 10,90’a geriledi. Enflasyondaki bu düşüşte gıda, giyim ve ulaştırma belirleyici oldu. Enflasyonda düşüşün başta gıda kalemi özelinde olmak üzere alınan tedbirlerin etkisiyle hız kazandığını belirten ekonomistler, yıllık enflasyonda bir ay daha düşüşün devam edeceğini, ardından ise Aralık 2017’ye kadar çift hane civarında seyir izleneceğini öngörüyorlar. Beklentiler ise enflasyonun yılı yüzde 9,5 civarında tamamlayacağı yönünde.

SANAYİ ÜRETİMİ YILLIK BAZDA YÜKSELDİ
Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 3,5 oranında artış gösterdi. Ancak, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminde aylık bazda yüzde 1,5 düşüş kaydedildi. Aylık bazda yüzde 2 oranında gerileyen imalat sanayi üretimi, düşüşün nedeni olurken yüzde 1,7 artan elektrik üretimi ve dağıtımı sektörü sanayi üretim endeksindeki düşüşü sınırladı. Ekonomistlere göre, Mayıs ayında sermaye malı üretiminin aylık bazda yüzde 9,4 oranında gerilemesi önümüzdeki dönemde yatırımlar açısından soru işareti yaratırken, dayanıklı tüketim malı üretiminin yüzde 5,3 gerilemesi de bu alanda yapılan ÖTV ve KDV indirimlerinin etkilerinin azaldığına işaret ediyor. İmalat sektörleri incelendiğinde en yüksek aylık artış makine ve ekipman imalatında, en hızlı düşüş ise diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN AĞUSTOS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Ağu 2017
Benzer Haberler
YENİ KRİZİN ADI EKONOMİ
Kategori:
15 YILIN ZİRVESİNDEN DÖNÜŞ KASIM’A KALDI
Kategori:
TÜRKİYE DİJİTALLEŞEN DÜNYANIN NERESİNDE?
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!