5 Tem 2017

ASYA-PASİFİK HAVACILIKTA EN BÜYÜK PAZAR OLUYOR

Gelişmiş ekonomileri ve sahip oldukları uçak teknolojilerine paralel olarak bugüne kadar havacılık endüstrisinin kalbi sayılan ABD ve Avrupa, 20 yıl içinde bu pozisyonunu Asya Pasifik bölgesine, bir başka deyişle Çin’e kaptıracak. Çin’in, yaklaşık 1.4 milyarlık nüfusuyla hem iç hat, hem dış hat yolcu trafiği hızla büyüyecek. Bu kadar insanı uçuracak binlerce yeni uçağa ihtiyaç duyacak olması da onu endüstrinin en büyük pazarı haline getirecek.

Hem Avrupalı uçak üreticisi Airbus, hem de rakibi Boeing, pazarın geleceğine yönelik beklenti ve talepleri tespit etmek için geniş çaplı araştırmalara büyük önem veriyor. Airbus, bu yıl Boeing’den önce davranarak “2017-2036 Global Market Tahmini” araştırmasının sonuçlarını yayınlandı. Her iki şirketin araştırmalarını yüzlerce parametre üzerinden değerlendirdiği gerçeğini göz önünde bulundurursak raporlarındaki yanılma payı ihtimalinin çok az olduğunu belirtmekte fayda var. Raporun detaylarına geçmeden önce dikkat çeken en önemli ayrıntıyla başlayalım. Airbus’a göre havacılık sektöründe en hızlı büyüme Çin, Hindistan, Asya ülkeleri ve Latin Amerika’da gerçekleşecek. Bu bölgelerde havacılık sektörü, Kuzey Amerika ve Avrupa gibi olgun pazarların iki katı büyüyecek.

20 YIL İÇİNDE 35 BİN YENİ UÇAK

Toulouse merkezli şirkete göre 2036 yılına kadar mevcut uçak filosu iki katına çıkacak. 100 koltuklu ve üzeri uçakların sayısı 20 yıl içerisinde 40 bine ulaşacak. Turizmdeki büyüme, hava seyahati için harcanan paranın artması, endüstride liberalleşme ve ilk kez uçağa binenlerin sayısındaki artışla birlikte 34 bin 170 yolcu uçağı, 730 kargo uçağı olmak üzere 5.3 trilyon Dolarlık uçağa ihtiyaç duyulacak. Yeni alınacak uçakların yüzde 70’ini tek koridorlu modeller oluşturacak...

5 Tem 2017
Benzer Haberler
ASYA-PASİFİK HAVACILIKTA EN BÜYÜK PAZAR OLUYOR
Kategori: Havayolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?