5 Tem 2017

SON MİL DAĞITIMLARIN GELECEĞİNİ MOBİL UYGULAMALAR BELİRLEYECEK

Bir lojistik şirketi için malları teslim almak, depolara yerleştirmek ya da taşımak son derece mesai gerektiren önemli işlerdir ancak şirketin geleceğini belirleyen en önemli unsur, teslimatın doğru bir şekilde yapılmasıdır. Son mil dağıtımlarında oluşabilecek herhangi bir aksaklık, tüm operasyonun başarısını bir anda yerle bir edebilir. Honeywell’in bir araştırmasına göre; malların bir fabrikadan ya da depodan alınıp nihai adrese ulaştırılmasına kadar geçen süreçte, operasyon giderlerinin yüzde 50’si, yalnızca son mil dağıtımlarına ait. Bu da şu anlama geliyor: Son mil dağıtımları ne kadar verimli ve süratli gerçekleştirilirse şirketin kazancı da o düzeyde artıyor. Bu son dönemeçte başarılı olup sektörde fark yaratmanın yolu ise teknolojiden, özellikle de mobil uygulamaları etkin bir biçimde kullanmaktan geçiyor.

MOBİL UYGULAMALARA YAPILAN YATIRIM ARTACAK

Bilişim teknolojilerinden en fazla yararlanan sektörler arasında yer alan lojistik sektöründe bilgi teknolojilerinin kullanımı ve bu teknolojilere verilen önem her geçen gün artıyor. Sektörün dağıtım planlamasından depo ve stok yönetimine, araç takip sistemlerinden mobil saha operasyonlarına kadar pek çok farklı ihtiyacı, artık birbirine entegre olabilen farklı sistemler sayesinde tek bir elden karşılanabiliyor. Bu teknolojilere hak ettiği önemi veren işletmelerin, operasyon maliyetleri düşüyor, müşteri memnuniyeti garanti altına alınıyor ve belki de hepsinden önemlisi, rakiplerine oranla daha rekabetçi bir yapıya kavuşabiliyor. Data, ses, roaming, mesajlaşma, makineler arası iletişim (M2M), lokasyon bazlı servisler ve araç takip çözümlerine kadar pek çok uygulamanın aktif olarak kullanıldığı lojistik sektöründe, önümüzdeki dönem öne çıkacak yatırımların mobil üzerinde yoğunlaşacağı öngörülüyor. Sektörün genel görünümüne bakıldığında büyük ölçekli firmaların bu tür yatırımlara daha fazla ağırlık verdikleri görülüyor. Küçük ölçekli firmalarda ise teknolojik yatırımlar ne yazık ki sınırlı düzeyde. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki, son mil dağıtımlarda mobil uygulamaların önemi, sağladığı avantajlar sayesinde her geçen gün biraz daha artacak gibi görünüyor.

TESLİMAT SÜRELERİ ÜÇTE BİR ORANINDA KISALIYOR

Nihai teslimatlar, trafik yoğunluğu, verimsiz gönderim, yanlış adresler, gözetimsiz teslimat sorunları, imza sorunları ve diğer faktörler nedeniyle karmaşıklaşabiliyor veya gecikebiliyor. Sevkiyatların son adreslere teslim edilmesini başarılı bir şekilde yöneten, sevkiyatların nerede olduğunu bilen ve bunları müşterileri için görünür hale getiren lojistik firmaları, büyük rekabet avantajları yakalayabiliyor. Tedarik zincirinin son mil dağıtımlarına izlenebilirlik kazandırmak, lojistikçiler için önemli bir fırsat ki; birçok firma bunu zaten yapıyor. Ancak buradaki asıl sorun, bu uygulamaların daha kapsamlı kullanıcıların kullanımına yönelik olması. Bu da, zaman alıcı bir eğitim, eldeki görevi ekrana götürmek için birden çok tıklama ve masaüstünde veya dizüstü bilgisayardan kurumsal güvenlik duvarının içine erişmeyi gerektiriyor. Bu yüzden birçok firmada asıl yüklenici unsur olan şoförler, bu uygulamaların dışında kalıyor. İşte mobilitenin tam da bu noktada devreye girmesi gerekiyor. Lojistikçiler, spesifik iş akışları için mobil işlevselliği kullanan mikro uygulamalar oluşturarak, teslimat sürelerini kısaltabilir ve güvenilir bir teslimat gerçekleştirebilir. Bu ise firmalara, verimlilik, kazanç ve müşteri memnuniyeti olarak döner. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki nakliye ve lojistik firmalarının, mobil operasyonlarını yeni teknolojiyle donattıkları takdirde, mal yükleme süresinin yüzde 30, teslimat süresinin ise yüzde 29 kısalması bekleniyor...

5 Tem 2017
Benzer Haberler
SON MİL DAĞITIMLARIN GELECEĞİNİ MOBİL UYGULAMALAR BELİRLEYECEK
Kategori: Lojistik
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!