5 Tem 2017

VESTEL, LOJİSTİK 4.0’A YÜRÜYOR

VESTEL LOJİSTİK OPERASYONLAR VE PLANLAMA MÜDÜRÜ KIVANÇ DALGIÇ

 

Vestel için tedarik zinciri ne ifade ediyor? Bu operasyonu nasıl yönetiyorsunuz?

Globalleşen dünyamızda tedarik zinciri artık çok önemli bir “değer yönetimi…” Bu zincirin her bir halkası üzerinde tek tek duruyor, süreci geliştirmek ve iyileştirmek için çalışıyoruz. “Bir zincirin, en zayıf halkası kadar güçlü olduğu” bilinciyle hareket ediyoruz. Dünya üzerinde onlarca ülkeden üretim için gereken hammadde, komponent malzeme ve yarı mâmul temin ediyoruz. Bu ithalatın yüzde 85’ini denizyolu ile gerçekleştirirken havayolu, karayolu ve demiryolu seçeneklerini de mutlaka değerlendiriyor ve kullanıyoruz. Temin ettiğimiz malzemelerin bir kısmını Manisa’da geliştirdiğimiz yan sanayide üretime hazırlıyor, bir kısmını da direkt olarak kendi dizaynımız olan elektronik kart ve ürünlerde kullanıyoruz. Dolayısıyla hem Vestel City içinde, hem de Manisa’da dahili nakliye araçlarından faydalanıyoruz. Bunun için uygun olan yerlerde Milk Run ya da Tren Katar’ı modellerini tercih ediyoruz. Hem limanda ithalatı biten konteynerlerin Vestel City’ye aktarımında, hem de dolumu yapılan ihracat konteynerlerinin limana sevklerinde tren yolunu yoğun olarak tercih ediyoruz. İhracattaki sevkiyatlarda yüzde 90 gibi çok büyük bir yoğunluk denizyolu ile gerçekleştiriliyor. İhracatta karayolu kullanımımız az oluyor, bu taşıma modunu yoğun olarak yurtiçi bayi/müşteri sevklerimizde kullanıyoruz. Hızın çok fazla önem kazandığı günümüzde, Türkiye’de ürünlerimiz için en hızlı model hala karayolu ile direkt sevkiyat. Yurt içi gönderimlerimizin yaklaşık yüzde 20’sini bu direkt sevk modeli ile gerçekleştirerek transit süreleri önemli miktarda kısaltıyoruz. Tüm bu süreçlerde nakliye maliyetlerini ve çevreye zararlı gaz salımını azaltmaya çalışıyoruz.

154 ÜLKEYE İHRACAT

Operasyonun büyüklüğünü anlamak adına tedarikçi sayınız, yıllık üretim adediniz, Türkiye ve globalde ulaştığınız nokta sayısı vb. gibi sayısal veriler paylaşır mısınız?

Vestel olarak son iki yıldır global piyasalardaki tüm belirsizlik ve durgunluklara rağmen ihracat yaptığımız ülke sayısını 154’e çıkararak, ihracat şampiyonluğumuzu koruduk. Avrupa TV pazarında ikinci, Türkiye’de ise açık ara lideriz. Diğer ana faaliyet alanımız beyaz eşyada ise teknolojideki trendleri çok yakından takip ederek geliştirdiğimiz ürünler ile Avrupa’da beyaz eşya pazarının en büyük 5 üreticisinden, Türkiye’de ise sektörün ilk üç oyuncusundan biri olduk. Vestel City’de günde 55 bin elektronik eşya, 32 bin beyaz eşya üretiliyor. Vestel City yılda 26 milyon cihaz üretim kapasitesine sahip bir fabrika...

5 Tem 2017
Benzer Haberler
VESTEL, LOJİSTİK 4.0’A YÜRÜYOR
Kategori: Lojistik
TÜRK TELEKOM VE VESTEL’DEN YERLİ İŞ BİRLİĞİ
Kategori: Güncel Haberler
VESTEL, LOJİSTİK 4.0’A YÜRÜYOR
Kategori: Lojistik
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!