5 Tem 2017

HAVADA HIZLI OLAN KAZANACAK

Hava taşımacılığı, modern hayatımızın da önemli bir parçası. Örneğin bozulabilir malların dünyanın en uç noktalarına kadar taşınabilmesi yalnızca hava yoluyla mümkün. Bu yüzden ilaç endüstrisi, zamana ya da ısıya karşı hassas olan, ilaç, aşı, organ gibi kargoların taşınmasında hız ve verimlilik açısından hava taşımacılığına güveniyor. Soğuk zincir biyofarma lojistiği konusunda günümüzde dünya çapında 12 milyar Dolar harcanıyor. 2020'ye gelindiğinde bu rakamın 16,7 milyar Dolar’a ulaşacağı tahmin ediliyor. Canlı hayvanların da hava yoluyla taşınması, uzun mesafelerin aşılması konusunda en insancıl ve uygun yöntem olarak kabul ediliyor. Bunların yanı sıra çoğumuzun kullandığı akıllı telefon, lap top ya da diğer değerli elektronik ürünlerin büyük bölümü de hava yoluyla taşınıyor.

HAVA TAŞIMALARINDA İBRE YUKARIYI GÖSTERİYOR

Modern hayatımızın olduğu kadar dünya ticaretinin de önemli bir bileşeni olan hava taşımacılığı, medikal ya da elektronik gibi yükte hafif pahada ağır ürünlerin nakliyesi için tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Havayoluyla taşınan yükler, dünya ticaret hacminin yalnızca yüzde 1’ine denk geliyor olsa da değer bakımından bu oran yüzde 35 civarında. IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), bu yıl hava yoluyla taşınan uluslararası ticaretin değerinin 5,5 trilyon Dolar olacağını söylüyor. Bu, her gün 18,6 milyar Dolar değerinde yükün uçaklarla yer değiştirmesi anlamına geliyor. Neredeyse hiç büyümesiz geçen birkaç yıllık aradan sonra, havayolunda yük talebi, geçtiğimiz yıl 2015’e kıyasla yüzde 3,8’lik bir büyüme kaydetti. Bu rakam, sektörün son beş yıldaki ortalama yüzde 2’lik büyümesinin yaklaşık iki katına tekabül ediyor. Avrupa’daki taşıyıcılar, tek başına yıllık toplam talep artışının neredeyse yarısını oluşturuyor. Hava kargonun nakliye kapasitesi de geçtiğimiz yıl yüzde 5,3 oranında arttı. 2016’da Latin Amerika hariç tüm bölgelerde navlun artışı yaşandı. 2017’nin ilk ayında toplam yük talebindeki yüzde 6,9’luk artış da trafikteki yukarı yönlü hareket momentumunun devam ettiğini gösteriyor.

SÜRAT AVANTAJI

Tartışmasız en hızlı ulaştırma modu olan hava kargoda yükler, dünyada ortalama 134 saatte teslim ediliyor. Üstelik bu rakama yüklerin yerdeki depo ve toplanma alanlarında geçirdiği süre de dahil. 2015 ve 2017 yıllarında gerçekleştirilen son iki IATA Küresel Nakliyeciler Anketi, hava kargo taşımacılığında nakliyecilerin bir numaralı satış kozunun hız olduğunu gösteriyor. Bu yüzden de kargo sahiplerinin birinci tercih sebebi olan sürat, gelecekte de hava kargo firmalarının rekabet avantajlarını artırmak için kullandıkları silahların başında gelecek gibi görünüyor. Ancak dünyada yaşanan gelişmeler, hava kargo firmalarının bu avantajı ellerinde tutabilmek için hızlanmaları gerektiğini söylüyor. Tahmine dayalı bakım tekniklerini kullanmak, gelişmiş talep analitiği, ağ modelleme ve paydaşlar arasında gelişmiş veri alışverişi sistemlerine katılmak, operasyonların süratinin artması için kullanılabilecek uygulamaların başında geliyor. Gelecekte, drone’ların ve benzeri araçların, hava taşımalarında etkili olması bekleniyor. DHL’in iki yıl içinde hızını ve kapasitesini iki katına çıkarmayı planladığı “Parcelcopter” adlı aracı, Amazon’un patentini aldığı ve uçakların yanı sıra drone’ların da kullanılacağı Prime Air konsepti, UPS’in ABD’nin Florida eyaletinin kırsal bir bölgesinde bir drone ile ilk teslimatını gerçekleştirmesi bu örneklerin başında gösterilebilir. Pazar araştırmacısı Gartner ise drone’ların yakın zamanda teslimat yapmaya başlayacağını düşünmüyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde ticari amaçlı kullanılan drone’ların sadece yüzde 1’inin teslimat drone’u olacağını belirten şirket, bu teknolojiden daha çok haritalandırma ve inşa alanı inceleme gibi konularda faydalanılacağını söylüyor. Ne var ki drone’ların ticari amaçla kullanılması konusunda henüz resmi bir izin çıkmış değil. Bu sebeple uygulamalar sadece test aşamasında kalıyor...

5 Tem 2017
Benzer Haberler
HAVADA DENGELER 20 YIL İÇİNDE DEĞİŞECEK
Kategori: Havayolu
HAVADA HIZLI OLAN KAZANACAK
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?