5 Tem 2017

İLK ÇEYREKTE BEŞ YILDIZLI BÜYÜME!

Son dönemde hayata geçirilen teşvikler ve KGF desteği meyvelerini vermeye başladı. Türkiye ekonomisi 2017 yılının ilk 3 aylık döneminde yüzde 5 büyüdü. GSYH’nin beklentiler üzerinde gelmesi kadar, büyüme kompozisyonunun sağlıklı olması da yüzleri güldürdü. Büyüme performansı ile son üç yılın en yüksek ilk çeyrek verisine ulaşılırken, Türkiye en hızlı büyüyen üçüncü G20 ülkesi oldu. Özel tüketim ve net ihracat büyümeyi yukarı taşırken, yılın geri kalan diliminde de hızlı büyüme görüleceği beklentisi güçlendi.

TÜRKİYE ‘pekiyi’ gelen ilk çeyrek büyüme karnesi ile göz doldurdu. TÜİK’in 12 Haziran’da açıkladığı Ocak-Mart 2017 dönemine ait GSYH verileri, piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Türkiye ekonomisi, zincirlenmiş hacim endeksi hesabıyla 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 büyüdü ve böylece GSYH, yüzde 4 olan tahminin 1 puan üzerinde gerçekleşti. 2017 ilk çeyreğinde cari GSYH büyüklüğü 541 milyar 584 milyon TL oldu. Yüzde 5’lik büyümenin 2,8 puanı yurtiçi talepten, 2,2 puanı net ihracattan geldi. Yatırımlarda yüzde 2,2, sanayide yüzde 5,3 büyüme yakalandı. Büyümede, ihracatın katkısı yanında, 2016 sonundan itibaren başlayan ve 2017 ilk döneminde yenileriyle desteklenen ekonomiyi canlandırmaya yönelik tedbirler de olumlu katkı sağladı. Vergi indirimlerinin yapıldığı mobilya-beyaz eşya sektörleri ile Hazine destekli kredi garanti uygulamasıyla oluşan 200 milyar TL’lik kredi hacmi, KOSGEB faiz destekli 295 bin işletmeye verilen kredi büyümede önemli rol oynadı.

ÖZEL TÜKETİM VE NET İHRACAT İPİ GÖĞÜSLEDİ

Özel tüketim ve net ihracattan gelen destek, ilk çeyrekte büyümeyi yukarı taşıyan ana kalemler oldu. Net dış ticaret beş çeyrek sonra büyümeye pozitif katkı sağladı. Avrupa Birliği’ndeki toparlanmanın etkisiyle ihracat ilk çeyrekte yüzde 10,6 artarak büyümeye 2,4 puanlık katkı yaptı...

5 Tem 2017
Benzer Haberler
İLK ÇEYREKTE BEŞ YILDIZLI BÜYÜME!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!