2 Haz 2017

İŞ JETİ SEKTÖRÜ KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

İş jeti imalatçılarının çatı kuruluşu Dünya İş Jeti Üreticileri Birliği (GAMA), bu yılın ilk üç ayında az da olsa bir toparlanma olduğunu ancak buna rağmen sektördeki durgunluğun devam ettiğini açıkladı. Piston motorlu pervaneli uçakların teslimatı yüzde 6,3 artarak 203’e ulaşırken, jet motorlu iş jetlerinin teslimatı da ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6,6 artarak 130 uçağa çıktı. Pervaneli uçakların teslimatı ise yüzde 7,3 azaldı, ilk çeyrekte 101 adet teslimat yapılabildi. Piston motorlu helikopter teslimatı da 60 adetten 54’e düştü. Kuzey Amerika, iş jeti teslimatında en büyük pazarı oluştururken, 424 adet uçaktan 326’sı bu bölgede teslim edildi.

İŞ JETİ ÜRETİCİLERİNİN İLK ÇEYREK KARNESİ
Dünyanın en büyük iş jeti üreticilerinden Kanadalı Bombardier ilk üç ayda 29 teslimat yapabilirken, şirketin gelirleri geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 30 oranında azaldı. Gelirleri 300 milyon Dolar azalan şirket 1 milyar Dolar ciro yaptı. Bombardier Ocak-Mart 2017 döneminde 5 adet Learjet 70/75, 9 adet Challenger 350, 6 adet Challenger 650, 1 adet Challenger 850 ve 8 adet Global 5000/6000 teslim etti. Bombardier şirketinin başkanı Alain Bellemare yıl sonuna kadar 135 iş jeti teslim etmeyi planladıklarını açıkladı.

BİR TEK GULFSTREAM RAKAMLARDAN MUTLU
Bir başka Amerikan iş jeti üreticisi Gulftream, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine oranla sadece 2 uçak fazla (toplam 30 uçak) teslim edebildi. Bu uçaklardan 23’ünü geniş kabinli, 7’sini orta sınıf jetler oluşturdu. Gulfstream, 2017’nin ilk çeyreğinde ciro ve kârını artırabilen ender şirketlerden biri oldu. Şirket, 2 milyar 74 milyon Dolar ciroya ulaşırken, 443 milyon Dolar kâr açıkladı. Gulfstream CEO’su Phebe Novakoviç, satışlar konusunda iyimser olduklarını belirterek, “Piyasa büyük kabin iş jetlerine geri döndü ve ürünlerimiz için bu aralıkta güzel talep gördük. Yılın ilk çeyreğinde Avrupa ve Çin’deki müşterilerin ilgisinin arttığı bir dönem yaşadık” diyor. Novakoviç’in açıklamalarına göre Gulfstream, G650 model iş jetinin üretimini azaltacak, bu yıl ve önümüzdeki yıl hizmete girecek iki yeni modeli G500 ve G600’ün üretimini artıracak. CEO Novakoviç, hem bünyelerindeki Jet Aviation ve hem de Gulstream şirketi olarak sektörün geleceğine ilişkin iyimser bir tavır sergiliyor.

BREZİLYALI EMBRAER’İN SATIŞLARI YÜZDE 44 AZALDI
İş jeti satışları büyük oranda düşen şirketlerden birisi de Brezilyalı Embraer oldu. Satışları yüzde 44 azalan Embraer, ilk çeyrekte sadece 7 adet büyük gövdeli, bir tane hafif sınıfta olmak üzere 8 teslimat yapabildi. Embraer İş Jetleri Bölümü 2016’nın ilk çeyreğinde 1.3 milyar Dolar gelir elde ederken bu yıl rakam 300 milyon Dolar azalarak 1 milyar Dolar’da kaldı. Embraer yöneticileri pazarda bir durgunluk yaşandığına dikkat çekerek, 2017’nin de zor bir yıl olacağına vurgu yapıyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ.

2 Haz 2017
Benzer Haberler
İŞ JETİ SEKTÖRÜ KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU ARIYOR
Kategori: Havayolu
200 MİLYAR DOLARLIK İŞ JETİ SEKTÖRÜ KRİZDE
Kategori: Havayolu
İŞ JETİ SEKTÖRÜ KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU ARIYOR
Kategori: Havayolu
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!