2 Haz 2017

HER 3 YÖNETİCİDEN 1’İ SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA ENDİŞELİ

Dijital veri akışını malzeme tedariği, üretim ve dağıtım süreçlerinin tam kalbine yerleştiren tedarik zincirleri, dijital teknolojilere daha önce hiç olmadığı kadar çok bel bağlamış durumda. Dijital veri trafiği şimdiden öyle yoğun ki, araştırma şirketi Cisco, 2020 yılına gelindiğinde internet üzerinden saniyede 61 bin GB’lık bir veri akışı olacağını öngörüyor. 1992 yılında bu rakam saniyede yalnızca 100 GB civarındaydı. Elbette bu dijital veri akışı büyük işletmeler için sayısız avantaj sağlarken bir yandan da BT güvenliği, veri kaybı ve hırsızlığı risklerini de beraberinde getirdi. Tıpkı doğal afetler gibi önceden tahmin edilemeyen bir yapıya sahip olan bu güvenlik ihlalleri, işletmeleri maddi açıdan son derece büyük zararlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Artık her gün dünyanın dört bir yanından gelmeye başlayan veri ihlali haberleri, bir siber saldırının bir sonraki büyük kurbanı olma konusunda tedarik zinciri profesyonellerinin huzurunu kaçırıyor.

VERİ GÜVENLİĞİ KAYGILARI ARTIYOR

Dijitalleşme eğilimi ve dolaşımda olan verinin her geçen gün artış göstermesi, tedarik zincirleri içerisinde yeni bir karmaşıklık ve risk seviyesi yaratmış durumda. Buna, tedarik zinciri profesyonellerinin yönettiği veri ağının genişliği de eklendiğinde, güvenliği sağlamanın ne derece zor olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Bununla birlikte, tedarik zincirlerinde yeni teknolojilerin nasıl entegre edildiğini ve konuşlandırıldığını tam olarak anlamamız giderek daha da zorlaşıyor. Bu ise akıllara, “Karmaşıklık arttıkça, tedarik zincirini korumak için gerekli BT güvenlik tedbirleri nasıl uygulanabilecek?” sorusunu getiriyor.

PROFESYONELLERİN YÜZDE 30’U “FAZLASIYLA ENDİŞELİ”
Tedarik zinciri araştırma şirketi SCM World’ün “Tedarik Zincirinin Geleceği” başlıklı anketine göre veri güvenliği ve bilişim teknolojileri konuları, tedarik zinciri profesyonellerinin en riskli gördüğü unsurların başında geliyor. Anketi cevaplayan bin 409 katılımcının yüzde 30’u veri güvenliği konusunda “fazlasıyla endişeli” olduğunu belirtiyor. Siber güvenlik endişesi, yöneticilerin de birinci önceliği. Ankete katılan yönetim kurulu başkan yardımcısı ve daha üst kademedeki 126 yöneticinin yüzde 37’si veri güvenliği konusunda “fazlasıyla endişeli” olduklarını söylüyor. Anketten çıkan bir diğer kritik sonuç da, güvenlik endişelerinin son 4 yıllık süreçte, nakliyeden kaynaklı aksaklıklar, operasyonları etkileyen doğal felaketler veya kritik bir tedarikçinin maddi başarısızlığı gibi endişelerden çok daha hızlı yükselmiş olması.

RİSK NEREDEN GELİYOR?
Tedarik zincirinin liderleri tarafından büyük ilgiyle karşılanan ve hemen her alanda kullanılmaya başlanan nesnelerin interneti, bulut teknolojisi, zincirin her alanında kullanılan yazılım sistemleri, üretim ve dağıtım araçlarının uzaktan kontrolüne imkân veren teknolojiler gibi yeni unsurlar, aynı zamanda önemli güvenlik açıklarına yol açabiliyor. Bunların yanı sıra sipariş bilgileri, fiyatlar ve sözleşme şartları gibi oldukça hassas verilerin de sanal ortama taşınmış olması, riski katlayarak artırıyor. Peki, bu veri odaklı ortamda artan riskler göz önüne alındığında, tedarik zinciri uzmanları kurumlarını bir siber ihlalden korumak için neler yapmalı?

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ.

2 Haz 2017
Benzer Haberler
DİJİTALLEŞEN LOJİSTİKÇİLER KAZANACAK!
Kategori:
2018’İ ŞEKİLLENDİRECEK SİBER GÜVENLİK TRENDLERİ
Kategori: Teknoloji
HER 3 YÖNETİCİDEN 1’İ SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA ENDİŞELİ
Kategori:
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!