2 Haz 2017

KURUMLARDA BAŞARININ TAMAMLAYICISI: KSS

Günümüzün iş anlayışında sürdürülebilir başarı kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle tamamlanıyor. Şirketler de bunun farkında. Sosyal sorumluluğun toplum refahına olan etkisi, artık toplumun tüm kesimleri tarafından kabul görüyor. Yapılan araştırmalar sosyal sorumluluk bilincinin geçmiş yıllara göre daha fazla yerleştiğini ortaya çıkarıyor. Eğitim, engelsiz yaşam, çevre, spor, sanat ve cinsiyet eşitliği en fazla öne çıkan sosyal sorumluluk alanları olarak dikkat çekiyor. Xsights Araştırma ve Danışmanlık’ın gerçekleştirdiği Kurumsal Sosyal Sorumluluk Algı Araştırması’na göre, sosyal sorumluluk projelerinin en fazla eğitim alanında gerçekleştirilmesi gerektiği düşünülüyor. Katılımcıların yüzde 61’i, KSS projeleri gerçekleştiren şirketleri bu konuda samimi bulduklarını dile getirirken şirketleri samimi bulmayanların oranı ise yüzde 10. Katılımcıların yüzde 64’ü firmaların gerçekleştirdiği KSS projelerinin reklamının yapılmasını doğru bulurken yüzde 12’si ise doğru bulmuyor. Araştırmaya göre, KSS projelerinin reklamının yapılmasını en az doğru bulan grup ise 30 yaşın üzerindeki tüketiciler. Katılımcıların yüzde 68’i firmaların gerçekleştirdiği KSS projelerini marka seçimlerinde etkili olduğunu bildiriyor. Araştırmaya katılan kadınlar, erkeklere oranla marka seçimlerinde firmaların KSS projelerinden daha fazla etkilendiğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 76’sı sosyal sorumluluk projelerinin en fazla eğitim alanında gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Eğitimin ardından sağlık, engelsiz yaşam, çevre, kadın hakları ve kültür-sanat alanları geliyor. Yapılan araştırmalarda KSS projeleriyle en fazla fayda sağlayan şirketler listelendiğinde, Turkcell, Koç, Sabancı, Doğuş ve Yıldız Holding gibi şirketler yer alıyor. Bu firmaları Türk Telekom, İş Bankası, Vodafone ve Garanti Bankası izliyor.

AKBANK GİRİŞİMCİLİĞİ DESTEKLİYOR
Akbank, sürdürdüğü kültür-sanat projeleriyle sanatı geniş kitlelere ulaştırıyor. Kültür ve sanat alanında sürdürülebilir ve uzun soluklu projelere ağırlık veren Akbank, girişimcilik konusunda da farklı projeler yürütüyor. Akbank’ın bu projelerinden biri olan CaseCampus Programı, girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak düşünen tüm üniversite 3.-4. sınıf ve lisansüstü öğrencilerini online eğitim platformları ve konferanslarla buluşturuyor. Eğitim Akbank’ın çok önem verdiği alanlardan bir diğeri. Akbank’ın kurucu sponsorluğunda Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle faaliyete geçen Center of Excellence in Finance (CEF), finans alanında Türkiye’ye önemli değer katacak; reel sektör ve finans dünyası temsilcileri, piyasa düzenleyicileri, akademisyenler ve öğrenciler arasında bir köprü olacak. Akbank Aile Şirketleri Akademisi ile de Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan aile şirketlerinin rekabet gücünü artırma ve sağlıklı büyümelerini sağlama, yönetim anlayışlarına farklı bir vizyon kazandırarak sürdürülebilirlik ve kurumsallaşma çalışmalarına katkı sağlanması hedefleniyor.

ALBARAKA TÜRK HAT SANATINI SANAT SEVERLERLE BULUŞTURUYOR
Albaraka Türk, kültür ve sanata verdiği desteği, yeni bir projeyle sürdürüyor. Yaklaşık 500 eserden oluşan ve 20 yılı aşkın bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan Albaraka Hat Koleksiyonu, Türkiye’nin 30 şehrindeki sanat severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl ilk olarak Ekim ayında Ordu ve Fatsa’da açılan Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi’nin üçüncü durağı ise Bingöl’dü. 2005 yılından bu yana üç yılda bir düzenlenen Albaraka Uluslararası Hat Yarışması sonucunda yaklaşık 500 eserden oluşan Albaraka Hat Koleksiyonu’nda, hayatta olan hattatların eserleri bulunuyor.

GARANTİ BANKASI’NIN ÖNCELİĞİ EĞİTİM
Garanti Bankası, eğitim ve yetenek açığı, girişimcilik ve kültür-sanat alanlarında çeşitli kuruluşlar ile birlikte projeler gerçekleştiriyor. Banka bünyesinde Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV, SALT, Matematik Fen Eğlenerek Öğren, Geleceği Yazıyorum, Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması, Kadın Girişimci Yönetici Okulu, Kadın Girişimci İş Buluşmaları, GarantiPartners, Girişimcilik Vakfı Fellow Programı, Tohum Otizm Vakfı – Sürekli Eğitim Birimi , “İşe Katıl Hayata Atıl” Projesi ve 12 Dev Adam Basketbol Okulları olmak üzere, devam eden 12 KSS projesi bulunuyor. Özellikle eğitim, Garanti’nin yıllardır öncelik verdiği konuların başında geliyor. Bu nedenle 2008 yılında öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimini desteklemek, düşünen, sorgulayan ve araştıran bir eğitim modelinin uygulanmasına katkıda bulunmak amacıyla Öğretmen Akademisi ÖRAV kuruldu. ÖRAV, yürüttüğü projelerle, 9 yılda Türkiye’nin dört bir yanında görevli yaklaşık 150 bin öğretmene eğitim verdi. Bu öğretmenler de 8.5 milyon öğrencinin gelişimine katkı sağladı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

 

 

2 Haz 2017
Benzer Haberler
KURUMLARDA BAŞARININ TAMAMLAYICISI: KSS
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?