2 Haz 2017

RUSYA İLE BUZLAR ERİYOR

Türkiye’nin önemli ticari partnerlerinden biri olan Rusya Federasyonu, son yıllarda sıkça Türkiye’nin gündemini meşgul ediyor. Uçak krizi sonrasında yaşanan siyasi gerilim ve ardından gelen yaptırımlar sonrasında Rusya’nın Türkiye ticaretindeki önemi sıkça yazılıp çizildi. Rus uçağının düşürülmesi ile Kasım 2015’te başlayan Türkiye ve Rusya arasındaki krizin ardından, ilişkilerin normalleşmesi adına önemli adımlar atılıyor. Türkiye’nin özellikle yaş sebze ve meyve ihracatında önemli yeri olan Rusya’nın geçtiğimiz yılın başında 24 tarım ürününün ihracatını yasaklaması başta tarım olmak üzere ihracatçıları zor durumda bırakmıştı. Ağustos ayı itibariyle ilişkilerin yumuşaması sonrasında belirli ürünler için Rusya’nın bu yasakları kaldırması ile yaşanan olumlu gelişmeler 2017 yılı itibariyle daha da arttı.

DİBE VURAN TİCARET VERİLERİ YÜKSELİŞE GEÇTİ
Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesine yönelik adımların olumlu etkileri dış ticaret verilerine de yansımaya başladı. Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat, bir önceki yıla oranla 2017 yılı Ocak-Mart döneminde yüzde 40,9 artarak 498.1 milyon Dolar’a çıktı. Rusya’ya ihracat, 2015’in ilk çeyreğinde 912 milyon Dolar’a, geçen yılın aynı döneminde ise 353 milyon Dolar’a kadar düşmüştü. İhracatta bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre en çok artış meyvede görüldü. Türkiye’nin Rusya’ya sattığı meyve ve kabuklu meyve faslındaki ürün tutarı geçen yılın ilk çeyreğinde 50 milyon Dolar iken, bu yılın aynı döneminde 88 milyon Dolar’ı buldu. Geçen yılın ilk 4 ayında Rusya’ya satışı yapılamayan ve kısıtlamaları daha önce kalkan 6 kalem tarım ürününün ihracatından bu yılın aynı döneminde 39.6 milyon Dolar gelir elde edildi. 2015’in Ocak-Mart döneminde yaklaşık 6 milyar Dolar olan ithalat tutarı ise 2016 yılının ilk çeyreğinde 3.9 milyar Dolar’a kadar gerilemişti. Rusya’ya ithalat, bu yıl Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 artışla 4.4 milyar Dolar’a yükseldi.

ORTAK BİLDİRİ İMZALANDI
Türkiye ve Rusya arasındaki son olumlu gelişme de 22 Mayıs tarihinde gerçekleşti. İki ülke, ticari ilişkilerin önündeki engel ve kısıtlamaların kaldırılması amacıyla 22 Mayıs’ta ortak bildiriye imza attı. İki ülke Başbakanının eşliğinde, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkoviç tarafından imzalanan ortak bildiri, ticari ve ekonomik ilişkilerin normalleştirilmesi ve geliştirilmesi, mevcut ticaret ve iş hacminin artırılması yönünde önemli bir adım olarak görülüyor.

TARIMDA YASAKLAR KALKIYOR
Rusya ile gerilen ilişkilerden en çok etkilenen sektörlerden biri de tarım oldu. Özellikle yaş sebze-meyve üreticileri için oldukça önemli bir pazar olan Rusya’nın 24 tarım ürünü için koyduğu ihracat yasağı sektörü oldukça zora sokmuştu. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı itibariyle ilişkilerin yumuşamaya başlamasıyla ilk etapta 10 üründe ithalat yasağı kaldırılmıştı. Ancak, domates, hıyar, taze üzüm, taze elma, taze armut, çilek, kabak, marul, patlıcan, biber, nar, tavuk, hindi olmak üzere 14 üründe yasak sürüyordu. 22 Mayıs tarihinde imzalanan anlaşma ile domates dışındaki tarım ürünlerine uygulanan ambargo da kademeli olarak kalkmış olacak. İlk etapta Türkiye’den ithalatı yasaklanan, üzüm, elma, armut, hıyar ve beyaz ete yönelik yasaklar sonlandırılacak. Yasaklı diğer ürünlerin ise Rusya’nın gerekli yasal prosedürleri tamamlamasıyla serbest bırakılması bekleniyor. Rusya’nın kendi üretim imkanlarını kollamak istemesi nedeniyle domateste bir süre daha yasak devam edecek. Müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik, seyahat acentesi, turizm işletmeciliği-otelcilik, kamu ihaleleri, ağaç işleme olmak üzere 6 alanda Türk firmalarına uygulanan yasak ve kısıtlamalar kısa süre içinde kalkacak. Vize konusunda ise öncelikle uçuş personeli ve hizmet pasaportuna yönelik vizeler kaldırılacak. Vize ile ilgili diğer konularla ilgili görüşmeler de sürecek.

KARAYOLU TAŞIMACILARINA MÜJDELİ HABER
Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinden etkilenen bir diğer sektör de hiç şüphesiz ulaştırma sektörüydü. Ticaretin sekteye uğraması ile Rusya’ya taşıma yapan uluslararası nakliye firmaları da zor günler geçirdi, azalan yük miktarı yanında Rusya üzerinden üçüncü ülkelere taşıma yapan firmaların bir de kota engeli ve geçiş sınırlamaları ile karşılaşması üçüncü ülke taşımalarını da olumsuz etkiledi. Yaşanan olumlu hava sonrasında taşımacılık sektörünü de rahatlatacak güzel haberler gelmeye başladı. 8 Mayıs’ta Ankara’da yapılan Türk-Rus Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) toplantısı ile karayolu taşımacılığında yaşanan geçiş sorunları geride bırakıldı. Taraflar, 2012 Aralık ayında kabul edilen anlaşma şartlarına geri dönülmesi konusunda uzlaştı ve söz konusu geçiş belgeleri 16 Mayıs itibariyle kullanıma açıldı. İkili taşımalar için 8 bin, frigorifik (soğutma üniteli) taşıtlar için bin, üçüncü ülke taşımaları için bin 500 ve transit taşımalar için 6 bin olmak üzere 2012’de belirlenen kota sayıları yeniden kabul edildi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

 

 

 

2 Haz 2017
Benzer Haberler
RUSYA İLE BUZLAR ERİYOR
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!