2 Haz 2017

İLK ÇEYREK BİLANÇOLARI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören şirketler, ilk çeyrek finansal tablolarını açıkladı. Genel resim, şirketlerin 2017’ye güçlü bir başlangıç yaptığını ortaya koyuyor. Bankaların yanı sıra sanayi sektörünün önceki çeyreklere göre sergilediği performans yüzleri güldürürken, petrokimya şirketlerinin kârlarındaki artış da dikkatlerden kaçmadı. Borsa İstanbul’da işlem gören 10 mevduat bankasının ilk çeyrek net dönem kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 artarak 9 milyar 43 milyon TL’ye yükseldi. Akbank, DenizBank, Garanti Bankası, Halkbank, ICBC Turkey Bank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, VakıfBank ve Yapı Kredi'nin konsolide olmayan toplam aktif büyüklüğü Mart sonu itibarıyla 1,9 trilyon TL’ye dayandı. Borsada işlem gören bu bankaların öz kaynakları, söz konusu dönemde yüzde 17 artarak 204 milyar TL’yi aşarken, ortalama öz kaynak kârlılığı da yüzde 15 düzeyinde gerçekleşti.

SANAYİ ŞİRKETLERİ SATIŞLARINI YÜZDE 37 ARTIRDI
2016 yılının son çeyreğinin aksine banka dışı şirketlerin de 2017 yılının ilk çeyreğinde satış hacimleri ve net kârları, bir önceki çeyreğe ve geçen yılın aynı dönemine göre daha pozitif görünüm sergiledi. Geçen yılın Ocak-Mart döneminde satışlarda yüzde 10 artış yaşayan imalat sanayinde işlem gören şirketler, satışlarını bu yıl yüzde 37 artırdı. Sanayi şirketlerinin net kârı da satış gelirlerindeki güçlü büyümenin etkisi ile artış gösterdi. BIST-100’de yer alan sanayi şirketlerinin bir önceki ilk çeyreğe göre net kâr artışı yüzde 66 olarak gerçekleşti ve 2017 yılı ilk üç aylık dönemindeki toplam net kâr 7.76 milyar TL seviyesine ulaştı. Satış gelirlerinde yaşanan artışta, ilk çeyrekte sağlanan teşviklerin katkısı görüldü. Yanı sıra ekonomide görülen toparlanma ile birlikte geçen yılın ilk çeyreğine göre dolar ve Avro’nun TL karşısında yüzde 25 değer kazanması ve yurt dışı satışları ağırlıklı olan şirketlerin satış gelirlerine yaptığı katkı etkili oldu. Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem gören 7 otomotiv şirketinin net satışları bu yılın ilk çeyreğinde 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 13,3 milyar TL’ye yükseldi.

EN İYİ ÜÇÜNCÜ SEKTÖR PETROKİMYA OLDU
Banka ve holding sektörlerinin ardından petrokimya sektörü borsada en iyi performans gösteren üçüncü sektör oldu. Sektörün ilk çeyrekteki kârı 2016 ilk çeyreğine göre 4,6 kat artış gösterdi. Bu grupta yer alan Tüpraş, Petkim ve Aygaz yüksek kâr artışlarıyla BİST-Tüm’deki toplam kâr artışına pozitif etki eden şirketler olarak ön planda yer aldı. Öte yandan 2017 yılının üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en fazla olumsuz etkilenen sektörlerin başında ticaret, turizm, ulaştırma, gıda ve taş, toprak şirketleri geldi.

BORSADA TARİHİ ZİRVE YENİLENDİ
Küresel piyasalarda artan risk iştahının yanı sıra güçlü gelen bilançoların desteğiyle Borsa İstanbul’da yükseliş trendi devam ediyor. Mayıs ayında borsa TL bazında yeni rekorlara imza attı. BIST 100, 17 Mayıs’ta 96,629 puanla tüm zamanların rekorunu tazeledi. Son haftalarda hisse bazlı hareketler de yaşanırken, endekste ağırlığı yüksek olan hisseler borsayı da yukarılara taşıdı. Bu arada BIST 100 endeksi Dolar bazında 27,200 puanla Temmuz 2016 seviyelerinde bulunurken, tarihi zirvesi Kasım 2010’daki 51,070 seviyesinde seyrediyor. Bazı analistlere göre borsada 93 bin bölgesi önemli destek olarak gösterilirken, yukarıda ise 97-98 bin bölgesine işaret ediliyor. Öte yandan söz konusu haftada 3.53 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL 3.64 ile son bir ayın en yüksek düzeyini gördü. Avro/TL ise Euro/Dolar paritesindeki yükselişin de etkisiyle 4 seviyesinin üzerine çıktı.

TEK HANELİ ENFLASYON İÇİN YENİ TEDBİRLER GELİYOR
Özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışların etkisiyle son 8,5 yılın zirvesinde olan enflasyon için tedbirler yolda. Alınacak gıda tedbirleri, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantılarında etraflıca ele alındı. Gıdadaki dönemsel hareketlerin enflasyon üzerindeki kısa vadeli etkilerini ortadan kaldırmak üzere dış ticaret tedbirlerini otomatik devreye sokacak ihtiyatlı bir mekanizma tasarlandı. Bu mekanizma çerçevesinde belirli şartlar oluştuğunda dış ticaret tedbirleri geçici olarak devreye girecek ve aşırı fiyat hareketlerine izin verilmeyecek. Taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamalar, talebin kısmen de olsa ithalat ile karşılandığı ürünlerde kapsamlı üretim planlaması devreye alınacak diğer önlemler.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

 

2 Haz 2017
Benzer Haberler
PİYASALAR KRİTİK VİRAJI KAZASIZ GEÇTİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İŞ DÜNYASI VE PİYASANIN GÖZÜ KUZEY IRAK’TA
Kategori:
İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİMDEN MEMNUN
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!