3 May 2017

AVL TÜRKİYE YERLİ OTONOM ARAÇ İÇİN HAZIRLANIYOR

Otomotıv teknolojileri alanında her türlü güç aktarım, ölçüm ve test sistemlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunda hizmet veren AVL, global ölçekteki başarısını Türkiye’ye de taşıyor. AVL Türkiye olarak 2008 yılında faaliyete başlamasına rağmen 2012-2015 yılları arasında Türkiye’nin en fazla büyüyen markaları arasına girmeyi başaran firma, bugün Türkiye’deki iki Ar-Ge merkezi ve 130 kişilik mühendislik ekibiyle Türkiye’nin ileri otomotiv teknolojileri alanındaki global mühendislik üssü olma yolunda ilerliyor. Türkiye’deki yerli projeleri yönetmek ve katkıda bulunmanın yanında AVL’nin dünya genelindeki projelerine mühendislik desteği de veren firma çalışmalarının yüzde 70’ini ihraç ediyor. AVL Türkiye’nin otomotiv sektöründeki yatırımları ve Ar-Ge çalışmaları ile ilgili bilgi veren AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Umut Genç, kurulduklarında 6 kişilik bir ekibe sahip olan AVL Türkiye’nin bugün gelinen noktada 130 mühendis ile faaliyetlerini yürüttüğünü aktardı. Yılsonunda bu rakamın 140-150 arasında olmasının beklendiğini aktaran Genç, 2010’dan bu yana her yıl yüzde 39 olmak üzere toplamda ciroyu 8 kat, çalışan sayısını 7 kat artırmayı başardıklarını vurguladı. Genç, 2017 için yaklaşık yüzde 20 büyüme ve 23 milyon TL’lik bir ciro hedefinden söz etti.

“OTOMATİK TRANSMİSYON İHRACATI YAPAN TEK EKİBİZ”
AVL Türkiye’nin, bir yandan tüm dünyada yer alan 30’dan fazla AVL merkezi arasında Avusturya’daki ana merkeze düzenli teknoloji ve mühendislik sağlayan iki merkezden biri olma özelliğini gösterirken; bir yandan da AVL’nin global bilgi ve uzmanlığını, milli sanayi ve özel sektörün hizmetine sunmaya devam ettiğini aktaran Genç, “AVL Türkiye bu kapsamda, Türkiye’de yerli tasarım mekanik ve elektrikli sistemler üzerinde çalışmalarını artırmaya karar vererek, ilk Ar-Ge merkezinin açılmasından çok kısa bir süre sonra Haziran 2016’da ikinci Ar-Ge merkezini faaliyete geçirdi. 1000 m2’lik bir alanda, 2 milyon TL’lik bir yatırımla kurulan ikinci Ar-Ge merkezi, Kartal Sultanbeyli’de 100 kişilik mühendis ekibi ile Türkiye’de otomotiv alanında ilk olacak projelere imza atmaya hazırlanıyor. AVL Türkiye, bugün Türkiye’de mühendislik hizmeti, test sistemleri ve mühendislik yazılım paketlerini bir arada sunan tek çözüm ortağı olarak sektörde fark yaratıyor. Türkiye’de otomatik transmisyon ihracatı yapan tek ekibiz” dedi.

3. AR-GE MERKEZİ GELEBİLİR
AVL Türkiye’nin üçüncü Ar-Ge merkezinin 2018 yılında açılabileceğini belirten Genç, geleceğin ulaşım teknolojileri üzerinde çalıştıklarını vurguladı. E-mobilite, birbirine bağlı araçlar, ileri sürüş destek sistemi (ADAS) ve otonom sürüşü geleceğin ulaşım teknolojileri olarak sıralayan Genç, “Elektronik ve elektrik yazılımları Türkiye’den dünyaya ihraç etmek istiyoruz. Biz de yeni dünyaya girdik” ifadelerini kullandı.

HEDEF: 2018’DE HİBRİD-ELEKTRİKLİ, 2020’DE OTONOM ARAÇ
AVL Türkiye’nin geleceğin ulaşım teknolojilerine yönelik proje ve hedeflerinden söz eden Genç, şunları söyledi: “Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki cari açığının iyileşmesi için motor, transmisyon ve kontrol yazılımı gibi ara ürünlerde yerlilik oranının artması çok önemli. Bu sayede hem ithalatın azalacağına hem de katma değerli ürünlerin ihracatının artacağına biliyoruz. Biz AVL Türkiye olarak bu doğrultuda Türkiye’nin yerli motor, transmisyon, elektronik kontrol ünitesi gibi kritik otomotiv alt sistemleri tasarımında öncü mühendislik firması olduk. Ar-Ge merkezimizde yapacağımız çalışmalarla 2018’in ikinci yarısında hibrid-elektrikli, 2020’nin ikinci yarısında ise otonom sürüş özellikleri olan ilk yerli prototip araçları tamamlayarak İstanbul’da saha testlerini yapmayı planlıyoruz.”

 

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

 

3 May 2017
Benzer Haberler
YENİ NESİL SUV ARAÇTA TÜRK MÜHENDİSLERİN İMZASI VAR
Kategori: Otomotiv
AVL TÜRKİYE YERLİ OTONOM ARAÇ İÇİN HAZIRLANIYOR
Kategori: Otomotiv
TÜRKİYE’NİN İLK SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLARINI ONLAR TASARLAYACAK
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR