3 May 2017

HAVAYOLLARI NEDEN ÇİFTE BİLET SATIYOR?

Fazla bilet satan havayolu uçağa binemeyen biletli yolcuların uçabildikleri ana kadar her türlü sorunlarıyla ilgilenmek zorunda. Yönerge kurallarına göre yolcu isterse bir sonraki sefere transfer edilir, özel yolcu salonlarında ağırlanır. Bir gün sonra uçmayı kabul ederse otelde konaklatılır, ücretsiz bilet ve seyahat çekleri verilir.

United Havayolları’nda, bilet iptallerine karşı uçak doluluğunu korumak için uygulanan ve overbook olarak bilinen çifte bilet satışı skandalla sonuçlandı. Uçakta fazlada 4 yolcu olduğunu söyleyen şirket görevlileri önce gönüllü olarak inmek isteyenlere 800 Dolar tazminat ödeneceğini duyurdu. Ancak kimse gönüllü olmadı, bunun üzerine havalimanı güvenlik görevlileri, polis nezaretinde eşine az rastlanır bir skandala imza attı. Gönüllü olmayan David Doa isimli Vietnam asıllı Amerikalı bir doktor uçaktan karga tulumba sürüklenerek diğer yolcuların şaşkın bakışları altında darp edilerek zorla indirildi. Arbede sırasında kafasını koltuk kenarına vuran yolcu kısa süreli bilinç kaybı yaşadı, yüzü kanlar içinde kaldı. United’ın 3411 sefer sayılı uçuşundaki bu şok olay diğer yolcular tarafından cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Olayın sosyal medyada yayılmasından sonra havayoluna tepkiler çığ gibi arttı. United’ın özür dileyerek belki de sakinleştirebileceği kriz, havayolunun CEO’su Oscar Munoz’un “çalışanlarımızın arkasındayız” desteği ile daha da büyüdü. United’ın borsada işlem gören hisseleri 750 milyon Dolar birden eridi. Bunun üzerine işin çok daha büyük noktalara varacağını öngören Oscar Munoz, sonunda özür diledi.

OVERBOOK YILLARDIR UYGULANIYOR
United’ın sıradışı uygulamasıyla gündeme gelen overbook 140 ülkeden 260’dan fazla havayolunun üye olduğu Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği’nin (IATA) de izin verdiği, sonradan rezervasyon ve bilet iptali ihtimaline karşı havayollarının kendisini güvenceye aldığı, şirketlerin boş koltukla uçup zarar etmemeleri için uygulanan bir uygulama. Havayolları zaman zaman bazı yolcularından biletleri olmasına rağmen uçmamaları, yani uçuş hakkından vazgeçmelerini talep ediyor. Yolculardan bazılarına uçuştan vazgeçmeleri için havayolu para teklif ediyor. Yolcu bir sonraki uçakla, ya da başka bir gün gideceği yere uçuyor, yolcuya otelde konaklama sağlanıyor. Fazla bilet satışını bütün şirketler yapıyor. Çünkü uçakta boş koltuk olması havayollarını ciddi zarar ettiriyor. Bu nedenle koltuk sayısından fazla satış yaparak havayolları gelmeyen yolculara karşı kendilerini bir nevi garanti altına almış oluyor. Ya da o hatta ilgili bileti daha yüksek bir fiyata satarak havayolu kâr ediyor. Havayolları fazladan bilet satarak aslında risk alıyor. Örneğin 300 kişilik bir uçakta ‘10 kişi bilet aldığı halde gelmez’ düşüncesiyle 310 bilet satılıyor. Eğer gerçekten de 10 kişi gelmezse havayolu fazladan 10 bilet parası kazanıyor. Ancak plan tutmaz, yolcuların hepsi uçuşa yetişirse bu kez havayolu zarar ediyor. Zira fazla bilet satışı nedeniyle şirketler yolculara tazminat, bir sonraki uçuşta yer ayarlama, şehre dönüş, otel masrafları gibi maliyetlere katlanmak zorunda.

BİRÇOK YOLCU BU KONUDAN HABERSİZ
Ancak birçok yolcu bu kuraldan habersiz olduğu için özellikle yaz dönemlerinde İstanbul ve Antalya gibi yoğun havalimanlarında sık sık overbook sorunları yaşanıyor. Bayramlar, okulların kapanışı, hac-umre ve yılbaşı öncesi yoğunluğunda fazla bilet satışı yapıldığı için uygulamadan haberdar olmayan biletli yolcular uçağa binemedikleri zaman havalimanlarında arbedeye kadar varan tartışmalar vuku buluyor. Bu yüzden biletiniz olsa bile havalimanı şartlarını düşünerek en az iki saat önce terminale gidip, bilet-bagaj işlemlerinizi beklemeden yaptırmanız sizin lehinize olur. Zira fazla bilet satışı yüzünden en fazla mağdur olan yolcular havalimanına geç gidip, işlemlerini en son yaptıranlardan oluşuyor. Havayolunun yolcu sadakat programına üye olanlar ile first ve business class yolcuların bu problemi yaşama ihtimalleri çok düşük.

 

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

3 May 2017
Benzer Haberler
HAVAYOLLARI NEDEN ÇİFTE BİLET SATIYOR?
Kategori: Havayolu
YASAĞIN FATURASI ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI
Kategori: Havayolu
2018, HAVAYOLLARI İÇİN “ALTIN YIL” OLACAK
Kategori:
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!