4 Nis 2017

DEMİRYOLUNDA 2023 HEDEFİ BÜYÜK

Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail; bu yıl 7’nci kez kapılarını açtı. ITE Turkey’in grup şirketleri arasında yer alan EUF-E Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen Eurasia Rail, demiryolu sektörünün tüm oyuncularını buluşturan bir platform oldu. İstanbul Fuar Merkezi’nde 21 bin m2’lik alanda düzenlenen ve 200’den fazla katılımcı firmanın yer aldığı fuara, 25 farklı ülke katılım gösterdi. Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük 3 demiryolu fuarından biri olma özelliğini gösteren Eurasia Rail, bölgedeki sektör profesyonellerini yeni yatırımlar, yeni ürün ve teknolojiler odağında bir araya getirdi. Fuar ile eş zamanlı olarak düzenlenen ve pek çok farklı konunun gündeme getirildiği konferanslarla da sektördeki gelişme ve yenilikler ile yatırımlar paylaşıldı. Fuar boyunca devam eden konferans programında; kent içi raylı sistem sorunlarından yeni Demiryolu Mevzuatı’na, demiryolu çeken-çekilen araçlarındaki gelişmelerden demiryolu güvenliğine kadar pek çok konu tartışıldı. Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa’nın ülke bazında katılım gösterdiği fuarın açılışı, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, UIC Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubinoux, UIC Başkan Yardımcısı, TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsa Apaydın, ITE Group Bölge Müdürü Vincent Brain, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başer ve ITE Turkey Nakliye & Lojistik Grup Direktörü Moris Revah tarafından yapıldı.

COŞKUNYÜREK: “2023’DE DEMİRYOLUNA 500 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM HEDEFLİYORUZ”
Açılış töreninde konuşan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, bir ülkenin kalkınması için olmazsa olmazların başında ulaşıma yapılacak büyük ve etkili değişimlerin geldiğini vurguladı. Bugüne kadar karayolları, denizyolları, havayolları ve demiryolları sektörlerine toplu olarak yapılan yatırımın 304 milyar TL olduğunu ve bu yatırımda en büyük payı 60 milyar TL ile demiryollarının aldığını hatırlatan Coşkunyürek; “Bu yatırımlar ülkenin kalkınmasını sağlıyor ve yatırımlar ne kadar verimli yapılırsa kalkınmada o kadar hızlı oluyor. 2023 yılında hedefimiz; mevcut olan 12 bin 500 km’lik demiryolu ağını 25 bin 000 km’ye çıkarmak. Bu anlamda 2023 yılında demiryolu sektörüne 500 milyar Dolarlık yatırım yapmayı hedefliyoruz. Eurasia Rail'e ulusal ve uluslararası 200 kuruluşun katılmış olmasının da sektördeki güzel gelişmelerin bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ALSTOM TÜM DEMİRYOLU ÇÖZÜMLERİNİ SERGİLEDİ
Eurasia Rail’de tüm raylı sistem çözümlerini görücüye çıkaran firmalardan biri Alstom oldu. Alstom, şehir içi taşımacılıktan, yüksek hızlı trenlere ve sinyalizasyona kadar tüm demiryolu taşımacılığı çözümlerini ziyaretçilere sundu. Alstom’un standında sunulan çözümler arasında; konvansiyonel ve yüksek hızlı hatlar için optimize edilmiş bir performansa sahip Euroduplex Yüksek Hızlı Treni, hem konvansiyonel hem de yüksek hızlı hatlarda çalışan yüksek hızlı tren olan Pendolino, güvenilirlik ve optimize edilmiş enerji tüketimi için zeminden beslemeli güç kaynağı çözümlerine sahip tramvaylarda kullanılan ve katenersiz bir çözüm olan APS teknolojisi yer aldı. Aynı zamanda standa gelen ziyaretçiler Alstom’un, tüm ERMTS (Avrupa Demiryolları Trafik Yönetim Sistemi) proje tiplerine yönelik Atlas sinyalizasyon çözüm yelpazesi hakkında da bilgi aldı. Bir ERTMS seviye 2 çözümü olan Atlas 200, halihazırda 23 ülkede işletiliyor. Yapılan iki yeni eklenti, düşük yoğunluklu güzergahlar için Atlas 400’ü ve yüksek yoğunluklu banliyö ve bölgesel hatlar için Atlas 500’ü içeriyor. Fuarda konuşan Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, Alstom’un 60 yıldan fazla süredir Türk demiryolu sektörünün güvenilir bir ortağı olduğunu vurgulayarak, “Alstom olarak bizler, gelecek demiryolu projelerine katılarak, Türkiye demiryolu sektörü ve ekonomisinin geliştirilmesi için işbirliği ve katkımızı devam ettirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 Nis 2017
Benzer Haberler
REYSAŞ MULTIMODAL TAŞIMALARA AĞIRLIK VERECEK
Kategori: Demiryolu
YAPICI REKABET RAYLARI HAREKETLENDİRECEK
Kategori: Demiryolu
REYSAŞ MULTIMODAL TAŞIMALARA AĞIRLIK VERECEK
Kategori: Demiryolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?