3 Nis 2017

AVRUPA İNTERNET EKONOMİSİNDE SINIFTA MI KALDI?

Dijital ödeme sistemlerinin kullanım seviyelerinin düşük olması ve sıkı düzenlemeler AB’de internet ekonomisinin büyümesini engelleyen tamamlayıcı faktörlerden bazıları. Örneğin, erken emeklilik ve yaşlılar için yaşam boyu öğrenme fırsatlarının eksikliği, bazı AB ülkelerinde bu nüfus gruplarının dijital ekonomideki işlere erişimlerini sınırlıyor.

Dünya Bankası, “Dijital Çağın Getirilerini Toplamak: Avrupa ve Orta Asya’da Kalkınma için İnterneti Kaldıraç Olarak Kullanmak” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapora göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, bölgede eşitsizliğin ve dışlamanın artmasının önüne geçmek istiyorlarsa, çalışanların internetin yarattığı yeni işlere uyum sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış politikaları uygulamaya koymaları gerekiyor. Aynı raporda; internete uygun fiyatlı ve neredeyse evrensel erişimin, AB ülkelerinin dijital teknolojilerin yarattığı fırsatlardan tam olarak yararlanmalarını sağlamak için yeterli olmadığını ve çalışanlar ile dijital işler arasında daha iyi bir bağlantı kurarak bu erişimi daha yüksek seviyelere çıkarabilecek bir politika ortamı yaratmak adına daha fazla şey yapılması gerektiği vurgulanıyor.

HENÜZ AVRUPA’DAN GOOGLE VE FACEBOOK ÇIKMADI
Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Baş Ekonomisti Hans Timmer bu konuda şunları söylüyor: “Tek başına internet erişiminin kendiliğinden ekonomik kazanıma dönüşmediğini açık bir şekilde görüyoruz. Teknolojik gelişim düzeyleri göz önüne alındığında, Avrupa genelindeki ülkeler e-ticaret bakımından daha iyi bir performans sergileyebiliyor olmalıdır, ancak henüz Avrupa’dan Google’lar veya Facebook’lar çıktığını göremiyoruz.” Rapora göre, dijital ödeme sistemlerinin kullanım seviyelerinin düşük olması ve sıkı düzenlemeler AB’de internet ekonomisinin büyümesini engelleyen tamamlayıcı faktörlerden bazıları.

 

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2017
Benzer Haberler
AVRUPA İNTERNET EKONOMİSİNDE SINIFTA MI KALDI?
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!