3 Nis 2017

BANKA KÂRLILIĞINDA AVRUPA GERİLEDİ, TÜRKİYE YÜKSELDİ

KPMG tarafından yayınlanan “AB Bankalarının Kârlılığı” raporunda, Avrupa’da bankacılık sistemindeki düşük kârlılık ve sonuçları, banka karlılığını etkileyen faktörler ve karlılığı artırmak için çözüm önerileri sıralanıyor. Avrupa’da görülen düşük kârlılık, bankaların daha geniş bir ekonomiyi finanse etme gücünü ve isteğini zayıflatıyor. Birçok Avrupa bankası için kârlar düşük seviyelerde seyrediyor. Avrupa bankalarının tamamına bakıldığında ortalama yüzde 3 değerindeki özkaynak kârlılığına karşılık, sermaye giderleri yüzde 10 seviyelerinde görülüyor. Bu görüntü de yatırımcılar için endişe yaratıyor. Ayrıca düşük kârlılık oranları, bankaların daha geniş bir ekonomiyi finanse etme gücü ve isteğini köreltirken, ülkelerin ekonomisinin zayıflamasına ve kârlılık oranlarının gelecekte daha da düşmesine yönelik baskılar oluşturuyor. Net faiz marjı, donuk alacaklar, maliyet-gelir oranları, iş modelleri ve yasal reformlar bankaların kârlılık oranlarını etkileyen beş faktör olarak öne çıkıyor. Faiz marjlarındaki düşüş ve donuk krediler faiz ağırlıklı gelir elde eden bankaları etkilerken, maliyet-gelir oranlarının yüksek kalması, banka kanallarındaki çeşitlenmeye banka iş modelinin uyum sağlayamaması bankaları zor duruma sokuyor.

TÜRK BANKALARININ KÂRLILIK ORANLARI YÜKSELİŞTE
Türkiye’de ise bankacılık sektöründe 2016 yılı sonu itibariyle aktif büyüklük 2015 sonuna kıyasla yüzde 7,8 artış göstererek 2,7 trilyon TL oldu. Türk bankalarında aktif ve özkaynak kârlılıklarında son 10 yılda düşüşler yaşansa da 2016’ya bakıldığında geçen yıla göre sektörün kârlılık oranının arttığı görülüyor. Özkaynak karlılığı 2015 yılında yüzde 11,28 oranında seyretti. 2016 yılı sonunda bu değerin yüzde 14,28’e çıktığı görülüyor. Ayrıca sektör aktif kârlılık ortalaması 2015 yılında yüzde 1,48 düzeyindeyken 2016’da bu oran yüzde 1,89’a yükseldi.

YÜZDESEL KÂR ARTIŞINDA YABANCI BANKALAR ZİRVEDE
Bankacılık sektörünün kârlılık oranları incelendiğinde, 2016 yılında kârlılığın arttığı görülüyor. 2016 yılsonu itibarıyla bankacılık sektörünün net dönem kârı kamu, yerli özel ve yabancı bankaların tümünde 2015’e göre artış göstererek 26 milyar TL’den 38 milyar TL’ye yükseldi. Bu dönemde kârını oransal bazda en hızlı artıran bankalar yüzde 57,6 ile yabancı bankalar olurken, yerli özel bankaların kârı yüzde 56, kamu bankalarının kârı ise yüzde 26 artış gösterdi.

 

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2017
Benzer Haberler
DİJİTAL BANKACILIK SEKTÖRÜ ELE GEÇİRECEK
Kategori: Teknoloji
BANKA KÂRLILIĞINDA AVRUPA GERİLEDİ, TÜRKİYE YÜKSELDİ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
TÜRK FİRMALARDA DİJİTAL LİDERLERİN ÖNEMİ ARTIYOR
Kategori:
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!