14 Şub 2017

POYRAZ, EKONOMİSİYLE FARK YARATACAK

Geçtiğimiz yılı şehirlerararsı hariç otobüs segmentinde lider olarak tamamlayan Otokar, 2017 yılına da hızlı başladı. Kısa mesafe servis taşımacılığı için geliştirdiği yeni aracı Poyraz’ı pazara sunan Otokar, minimum yakıt tüketimi ve düşük işletme giderleri ile pazara iddialı giriş yaptı. Otokar, servis ve turizm alanından gelen yoğun talep üzerine 2 yıllık Ar-Ge sürecinin ardından geliştirdiği ve Sultan’dan daha düşük fiyat aralığında satışa sunulacak 27+1 kategorisindeki küçük otobüsü Poyraz ile servis taşımacılığında filoları hedefliyor. Otokar’ın yeni küçük otobüsü Poyraz’ın sektörün yoğun talebi üzerine geliştirildiğini açıklayan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, otobüs sektöründe Kent, Doruk ve Sultan ile yakaladıkları başarıyı Poyraz ile taçlandıracaklarını kaydetti. Akgül, 27+1 küçük otobüs segmentinde uygun ilk yatırım maliyeti, ekonomik yakıt tüketimi, düşük parça ve işletme giderleri ile pazarı hareketlendireceğini belirtti.

 “PERSONEL TAŞIMACILIĞINDA DAHA REKABETÇİ OLACAĞIZ”

Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik farklı araçları güçlü Ar-Ge’leri sayesinde en kısa sürede pazara sunabildiklerini vurgulayan Akgül, “Poyraz, son yıllarda özellikle düşük yakıt tüketimi yönündeki beklentileri fazlasıyla karşılayacak. Şehiriçi kullanımdaki manevra kabiliyeti, performansı, yenilikçi tasarımı, gelişmiş teknik ve güvenlik özellikleriyle, 2017 yılında otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentine yeni bir soluk getireceğiz. Otokar’ın Ar-Ge çalışmalarının gücüyle müşterilerin tüm beklentilerini karşılayabilecek ürünleri ve çözümleri geliştirmek için çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz” dedi. Akgül, Sultan’ın ağırlıklı olarak orta mesafe ve turizm taşımacılığında kullanıldığını hatırlatarak, “Personel taşımacılığında filo alımları arttı. Biz Poyraz ile Sultan aracımızla fiyat olarak aşağı inemediğimiz personel taşımacılığı sektöründe daha rekabetçi olacağız” dedi. Akgül, çalışmalara göre Poyraz ailesini büyütmeye devam edeceklerini açıkladı.

 İHRACAT YÜZDE 18 ARTI

Yeni küçük otobüsü Poyraz’ın tanıtım toplantısında 2016 yılını da değerlendiren Basri Akgül, zor bir yıl olan 2016’da küçük ve orta boy (7-9 metre) otobüs pazarında üretimin yüzde 53, pazarın ise yüzde 39 düzeyinde daraldığını aktardı. Otobüs üretiminin (12 m üzeri) yüzde 8, pazarın ise yüzde 33 düzeyinde daraldığını kaydeden Akgül, pazardaki bu olumsuz tabloya karşın Otokar’ın faaliyet gösterdiği segmentlerde liderliğini koruduğunu ve pazarda satılan her 5 otobüsten 2’sinin Otokar olduğunu bildirdi. Akgül, Otokar’ın ihracatının da yüzde 18 düzeyinde artırdığını belirtti.

 OTOKAR TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYOR

Basri Akgül, Otokar’ın 2016’nın özellikle son çeyreğinde sadece araç değil teknoloji ve lisans da ihraç eden bir şirket konumuna ulaşmasının da son derece gurur verici olduğunu söyledi. Otokar’ın Fransa, Almanya İtalya ve İspanya gibi ülkelerde Navigo markasıyla büyük beğeni toplayan Sultan otobüsleri için İran’a teknoloji ve lisans ihraç etmeye başladığını hatırlatan Akgül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Otobüs pazarında 50 yılı aşkın bir deneyimi bulunan Otokar, İran’ın 55 yıllık otobüs üreticisi OGHAB Afshan Industrial and Manufacturing Co. ile teknoloji ve lisans anlaşması imzaladı. Bu anlaşmayla Türkiye küçük otobüs sektöründe ilk kez teknoloji transferi yapacak. Demonte olarak İran’a ihraç edilecek Sultan araçların montajı, satış ve pazarlama faaliyetleri OGHAB tarafından yapılacak. Üç yıl geçerli olan anlaşma, tarafların isteği doğrultusunda 2 yıl daha uzatılabilecek.”

 “YENİ PAZARLAR ARIYORUZ”

İç ve dış pazarda 2016’nın zor bir yıl olmasına rağmen Otokar’ın ihracattaki başarısını 2016 yılında da sürdürdüğüne dikkat çeken Basri Akgül, geçen yıl Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, İspanya, Yunan Adaları, Romanya, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan gibi birçok ülkede satış gerçekleştirdiklerini söyledi. Akgül, 2015 yılında Türkiye’de tek seferde alınan en büyük sağdan direksiyonlu otobüs siparişini alan Otokar’ın, ilave olarak alınan Kent siparişlerini de 2016 içinde Malta’ya teslim ettiğini hatırlattı. Geçen yıl da; Litvanya, Hollanda, Ürdün ve Polonya pazarlarına ilk kez satış gerçekleştirdiklerini de açıklayan Akgül, ihraç pazarlarında ciddi bir küçülme olmadığı için büyümeyi sürdürdüklerini ve Otokar’ın yeni pazarlar araştırdığını belirtti...

14 Şub 2017
Benzer Haberler
POYRAZ, EKONOMİSİYLE FARK YARATACAK
Kategori: Ticari Araçlar
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR