6 Ara 2016

BELARUS VE UKRAYNA, AVRUPA’YA AÇILAN YENİ KAPIMIZ OLACAK

Çağ Lojistik ile Belarus Devlet Demiryolları şirketi BelIntertrans arasında imzalanan anlaşmayla birlikte, iki ülke arasında oluşturulacak demiryolu ve intermodal taşımacılık ağı sayesinde Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlanacak. Karayoluna alternatif; daha çevreci, daha ekonomik bir taşıma hattı kurulmasını amaçlayan projenin, rekabetçi fiyatlarıyla Türkiye’deki ihracatçılara önemli oranda destek olması hedefleniyor.

Türkiye ile Belarus arasında yepyeni bir uluslararası demiryolu ve lojistik koridoru açmak için iki ülkenin şirketleri arasında mutabakata varıldı. Çağ Lojistik ile Belarus Devlet Demiryolları şirketi Belintertrans arasında imzalanan anlaşmayla, iki ülke arasında demiryolu ve intermodal taşımacılık ağı oluşturulacak. Türkiye üzerinden Orta Asya ve Ortadoğu’ya bağlanacak yeni taşımacılık hattı ve lojistik koridoru; Avrupa, Rusya ve Kazakistan’a yapılacak ihracatta yeni alternatif güzergah olacak. Aynı zamanda Orta Asya, İran ve Ortadoğu’ya yapılacak olan ticaret de Türkiye’deki yeni lojistik koridordan ulaştırılacak. İmzalanan anlaşmaya göre; Türkiye ve Belarus, lojistiğin bölgedeki merkezleri olacak.

HEM EKONOMİK HEM SABİT FİYATLI

Temelde navlun olarak daha ekonomik ve rekabetçi ancak diğer yandan çok daha düzenli ve sabit fiyatla servis hizmetini amaçlayan bu anlaşmayla; kapıdan kapıya, konteyner ve vagonlarla taşımacılık faaliyetleri sürdürülecek, lojistik ve taşıma maliyetlerinde yüzde 15-20’lik bir tasarruf sağlanacak. Belarus’la sağlanan bu anlaşma, yeni dönemde Türkiye-Rusya arasından artacak olan ticari faaliyetlerde ihracatçıların, geçiş belgesi ve navlun artışından kaynaklanan sorunlardan etkilenmeden, Türk ihracat mallarını zamanında yerine ulaştırmasına izin verecek. Anlaşmanın, uluslararası taşımacılık sektörüne de büyük katkı sağlaması bekleniyor. Ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlaması hedeflenen bu çalışma, dünya ticaretinde önemli bir adım olan ve Türkiye’nin de dahil olduğu Yeni İpek Yolu Projesi’ne bağlantı yapılmasını da sağlayacak. İhracatçı Türk işadamlarına rekabet gücü kazandırması beklenen projenin, Asya’da yeni ticari adımlara vesile olacağı da öngörülüyor.

KAZAKİSTAN VE RUSYA’YA YÜZDE 15 DAHA UCUZ TAŞIMA

Bu anlaşma ile Türkiye’deki ihracatçıların, Ukrayna üzerinden multimodal taşıma ile daha rekabetçi fiyatlarla mallarını taşıma imkanı bulacağını anlatan Çağ Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soycan, anlaşmanın avantajlarını şu sözlerle dile getirdi: “Türk ihracatçısı, Belarus üzerinden; Rusya, Kazakistan, Letonya, Litvanya gibi ülkelerde geçiş belgesi sorunu olmadan ve yıl içinde sezonsal fiyat dalgalanmaları yaşamadan mallarını taşıtma imkanı bulacak. Fiyatsal olarak bakıldığında, Belarus anlaşması ile ülkemiz ihracatçıları, Kazakistan ve Rusya bölgelerine yüzde 15 daha uygun fiyatlarla taşıma yapabilecek. Belintertrans ve Çağ Lojistik’in bu anlaşması, iki ülkeyi Rusya ve Ortadoğu’da bir lojistik merkezi haline getirecek. Tüm bu yeni açılan hatlarda ana güzergah olarak Ukrayna’nın limanlarını ve demiryolu alt yapısını kullanacağız. Ukrayna ve ülkemiz arasında yıllardır devam eden dostluk ve ticari bağlar, bu yeni açılan taşıma hatları ile Ukrayna, İran ve Orta Asya pazarını bağlayacak. Ukrayna, aynı zamanda ülkemizin Avrupa’ya alternatif bir çıkış kapısı haline gelecek.”

POLONYA İLE TİCARET 10 MİLYAR DOLAR’A ÇIKACAK

Polonya ile ülkemizin ticaret hacminin yıllık 7 milyar Dolar’a çıktığını hatırlatan Yılmaz Soycan, beklentilerin ise bu rakamın kısa sürede 10 milyar Dolar’a ulaşacağı yönünde olduğunu söyledi. Çağ Lojistik olarak bu yıl Polonya Devlet İştiraki PKP ile imzaladıkları memorandum hakkında da bilgi veren Soycan, “Projemiz, Polonya-Türkiye arasında, Ukrayna üzerinden geçerek haftalık düzenli olarak konteyner ve kapalı vagon taşımaları yapmak. Bu yeni hat, diğerlerine alternatif olarak, Ukrayna üzerinden Türkiye’yi Orta Asya ve Avrupa’ya bağlayacak ve Türkiye’deki ihracatçılara daha rekabetçi fiyat olanağı ile multimodal taşıma yapma fırsatı verecek. Haftalık olarak karşılıklı 2 blok tren servisi ile yeni yılın ilk çeyreğinde servis vermeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı...

6 Ara 2016
Benzer Haberler
BELARUS VE UKRAYNA, AVRUPA’YA AÇILAN YENİ KAPIMIZ OLACAK
Kategori: Demiryolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?