3 May 2016

3M OTOMOBİLLERİ HAFİFLETİYOR

Gülseren ÜST

gulseren.ust@abemedya.com

3M’in otomotiv sektörüne yönelik çalışmalarından biraz söz eder misiniz?

Otomotiv sektörü bizim öncelikli sektörlerimizden bir tanesi ve 3M teknoloji platformlarının da son kullanıcının talepleri ile uyuştuğu bir pazar. Otomotiv müşterilerimizin talepleri temelde çok nettir. Araç daha az yakıtla daha çok mesafe alsın, daha hafif olsun, karbon emisyonu düşük olsun. Aynı zamanda güven ve üretimde kolaylık istiyor otomotiv firmaları. Otomotiv üreticilerinin bu noktalardaki hedeflerine göre biz de 3M olarak araçları nasıl daha hafifletebiliriz ve emisyonu nasıl düşürürüz sorusunun cevabını arıyoruz. Genellikle proje bazlı çalışmalar yapıyoruz ve müşterilerimizin hedeflerine yönelik aplikasyonları teknoloji platformlarından çıkarıp müşteriye götürüyoruz. 3M olarak 70’ten fazla ülkede operasyonlarımız sürüyor. Her ne kadar 70 ülkede operasyon yapsak da özellikle otomotivde küresel bir network içinde çalışıyoruz. Herhangi bir OEM kendi ülkesinde ne istiyorsa operasyon yaptığı 20 değişik lokasyonda da birebir aynısını istiyor, bu anlamda tek bir dil konuşuyorlar. Küresel ağımızın oluşu sıkıntıyı önlüyor ve biz de o dili konuşuyoruz. İhtiyaç halinde Türkiye’de de otomotiv firmalarının mühendisleri ile birlikte çalışarak çok kısa zamanda istedikleri çözümleri sunabiliyoruz.

 CİRONUN YÜZDE 6’SI AR-GE’YE AYRILIYOR

 Bakıldığında işinizin büyük parçası Ar-Ge. Bu alandaki yatırımlarınızdan söz eder

misiniz?

Ar-Ge, genel koordinasyon gerektiriyor. 3M’in 46 tane teknoloji platformu var. Yenilikçi ürünler 46 teknoloji platformunun aplikasyonu ile oluşuyor. Bu da açıkçası bir günden ötekine olmuyor. 3M cirosunun yaklaşık yüzde 6’sı yani 2 milyar Dolar kadar Ar-Ge’ye ayrılıyor. Bizim müşteri inovasyon merkezimizde yer alan Ar-Gr mühendisleri -aşağı yukarı 30 kişi- müşteriyi dinleyip uygulamaları kendi merkezimizde geliştiriyor, burada geliştirilemeyecek olanlar için de küresel ağı kullanıyor. Yeni ürünler -5 yıla kadar olanları yeni ürün olarak değerlendiriyoruz- 3M cirosu içerisinde yüzde 35 gibi bir paya sahip. Bu rakamın içinde merkez için üretilenler de var sadece Türkiye üzerinde yerleştirilenler de var. Küreselde yürüyen teknolojik uygulamaların Türkiye’de özelleştirilmesi için hem ulaştırma altyapısında hem de OEM’lerle erken aşamada çalışmaya başlıyoruz. Ürünlerin Türkiye koşullarına göre özelleştirilmiş olması çok önemli. Biz o aşamada Ar-Ge ekiplerimizle birlikte sahada çalışmaya başlıyoruz. Sahadan aldığımız geri bildirimlerle hem ürünü geliştiriyoruz hem de Türkiye koşullarına daha uygun hale getiriyoruz.

 ARAÇLAR GİDEREK ELEKTRONİKLEŞİYOR

 Otomotiv sektörünün nabzını da ölçüyorsunuz? Sizce gelecekte otomotiv sektöründe trendler neler olacak?

Biz daha çok dinleyiciyiz ancak araçların giderek elektronikleştiğini görüyoruz. Ürün aksamı daha kompleks hale geliyor. Sürücüsüz araç, ekstra güvenlik aksamı gibi konular da elektrik aksamın bir parçası. Araçların ağırlığının azaltılması tüm OEM’ler için çok kritik bir hale geliyor. Çünkü hafiflik hem menzil için hem de emisyon için çok kritik. Müşterilerimizle ağırlık azaltmak adına kilo kilo projelerimiz oluyor...

3 May 2016
Benzer Haberler
TERÖR SALDIRILARI SEYAHAT TERCİHLERİNİ NASIL ETKİLİYOR?
Kategori:
HAVALİMANLARI GÜVENLİĞİNDE İSRAİL SİSTEMİ TARTIŞILIYOR
Kategori: Havayolu
THY YATIRIMA DOYMUYOR
Kategori:
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!