6 Eki 2016

ROBOTLAR İŞİNİZİ ELİNİZDEN Mİ ALACAK?

Hızla değişen, gelişen, dönüşen ve dönüştüren teknoloji yine hayatımızı değiştirmeye ve kolaylaştırmaya hazırlanıyor. Ancak bu kolaylıklar ve değişimler hoşumuza gidecek mi, tartışılır. Dünya Ekonomik Forumu’nun mesleklerin geleceğini araştıran raporuna göre önümüzdeki beş yılda 7.1 milyon kişi gelişen robot teknolojisi sebebiyle mesleğini kaybedecek. Teknoloji sektörü yapılması öngörülen yatırım ve yaşanması beklenen büyümeyle 2.1 milyon kişilik bir istihdam alanı açacaksa da yakın vadede geride kalan 5 milyonun akıbeti, uzun vadede de iş dünyasında yaşanabilecek köklü değişim potansiyeli uzmanları düşündürüyor ve endişelendiriyor. Mevcut mali büyüklüğü 24.9 milyar Dolar’ı bulan robotik teknoloji sektörünün 2021 yılında 31.5 milyar Dolarlık değere ulaşması ve daha kritiği tarım, otomotiv, inşaat, petrol, eğitim, gıda, tıbbi bakım, ev eşyası, ecza, tekstil ve giyim gibi ekonomi için hayati önem taşıyan diğer sektörlerdeki etkisinin adeta dev adımlarla geleceğe doğru sıçrayan teknolojik gelişmelerle artması bekleniyor. Sayılar ve tahminler ilk bakışta o kadar önemli ve somut gözükmeyebilir. Ancak eldeki teknoloji bugün kullanılabilecek, kar edilecek ve sürdürülecek denli gerçek. Japonya’da bir otel şimdiden bir otel personelinden bekleyebileceğiniz her türlü hizmeti 10 robota emanet edebiliyor. 72 odalık işletmenin “yapay çalışanları” sizi gülümseyerek karşılıyor, odanıza kadar eşyalarınızı taşıyor ve otelden ayrıldığınızda da bir sonraki müşteri için odayı hazırlamayı ihmal etmiyor. Kısacası size bir bilim-kurgu filmi senaryosu okumuyoruz: Robotlar gerçekten geliyor.

 ZEKİLER FAKAT İÇGÜDÜSEL YARATICILIĞA SAHİP DEĞİLLER

Robotların hayatı sürdürdüğü bir dünyada insanlığın olası geleceğini konu alan kitabı End of Nice’la adını duyuran Richard Newton, rutinleştirebilecek ve bir kullanma kılavuzunu öğrenme yoluyla yapılabilecek her işin robotlarca yapılmasının önünde bir engel bulunmadığını söylüyor. Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre gelecekte dünyadaki mevcut insanların yarısının bu sebepten işini kaybetme riskiyle yüz yüze kalması mümkün. Fakat o gelecek, bilim insanlarının öngördüğünden ve beklediğinden daha uzakta da olabilir. Robotlar inanılmaz derecede zeki olsalar da henüz bir insanın bir algoritmalar bütünü veya yazılımla açıklanamayacak içgüdüsel yaratıcılığına sahip değiller. Tabii, bir de ticaretin her alanında olduğu gibi pazarda hakimiyet kuran alışkanlık ve yöntemlerin bir şekilde karşıtlarını beslediği gerçeği de var: Bir tarafta “güler yüzlü robotlar” sizi konforlu bir tatile çağırırken, diğer yanda makinelerin yaptığı çikolatalardan o beklediği tadı alamayan insanlar, ustaların elleriyle şekerleme yaptıkları “yeni” dükkanlara koşuyor. Teknolojinin ise durmaya niyeti yok. Bilim insanları, Stephen Hawking ve Bill Gates gibi büyük beyinler insan ırkının sonu olabilir dese de, bir insanın yaratıcılığına ve duygusal derinliğine sahip robotlar üretmenin hayalini kuruyor. Konuya yakın uzmanlar, şu an kulağa çılgınca gelse de günün birinde robotların insanlığın kıyametine sebep olma ihtimalinin göründüğünden daha yakın olabileceğini söylüyor ve çok daha gerçekçi bir uyarı yapıyor. Teknoloji henüz kıyamete sebep olacak etki ve güce erişmemiş olsa dahi istihdam ve işçi kavramlarını öyle hızla dönüştürüyor ki bu değişime ayak uydurmayanlar geride kalacak. Modern dünyanın ekonomik savaşında, farkında olsalar da olmasalar da insanlar ve sektörler şimdiden zaten robotlara ihtiyaç duyuyor. Robot araştırmalarının giderek daha da kolay hale gelmesi, robotlara yapılan yatırımların artması ve hayal gücünün sınırlarının genişlemesi robot teknolojilerini yeni iş kollarına uygulamayı sağlıyor. Gartner, 2025 yılına gelindiğinde bugün insanlar tarafından üstlenilen her üç işten bir tanesinin yazılımlar, robotlar ve akıllı makineler tarafından yapılacağını öngörüyor.

 2020 YILINA KADAR 7.1 MİLYON ÇALIŞAN İŞSİZ KALACAK

Küresel ısınma, enerji ihtiyaçları, eğitim yetersizliği gibi pek çok soruna çözüm yolları sunan akıllı teknolojiler, şirketlere daha verimli çalışma ve maliyetleri düşürme şansı doğuruyor. Buna karşın akıllı teknolojilerin yol açacağı çeşitli sıkıntılar olacağı söyleniyor. İşsizlik de bu sıkıntıların başında geliyor. Uzun süredir otomasyon alanında ciddi görevler üstlenen robotlar, şirketlere önemli avantajlar sağlarken, milyonlarca insanı da işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Robotların iş gücü olarak kullanımının insanlar arasındaki eşitsizliği dramatik biçimde artıracağı düşünülüyor. Düşük ve orta beceriler gerektiren işlerin ise robotların ilk hedefi olacağı belirtiliyor. Bugüne dek genellikle üretim aşamasında kullanılan robotlar günümüzde sağlık, lojistik, yiyecek hizmetleri, perakende satış, misafir ağırlama gibi pek çok amaçla kullanılıyor. Dünya Ekonomi Forumu’nun yayınladığı ‘Mesleklerin Geleceği’ başlıklı rapora göre; 2020 yılına kadar 7.1 milyon çalışan işsiz kalacak, bununla beraber yeni mesleklerin yaratacağı taleple de teknoloji, medya, hizmet gibi sektörlerde 2 milyon kişi iş sahibi olacak. Robotlar iş hayatında kullanılmaya başladıkça bu sayının katlanarak artacağının altı çiziliyor. Boston Danışmanlık Grubu’na göre dünya genelinde 2025 yılına gelindiğinde robotik sektörüne 67 milyar Dolar’dan fazlası harcanacak ve bugünkü işlerin yaklaşık dörtte biri akıllı yazılımlar ya da robotlar tarafından yapılır hale gelecek...

6 Eki 2016
Benzer Haberler
ROBOTLAR İŞİNİZİ ELİNİZDEN Mİ ALACAK?
Kategori: Kapak Konusu
Dikkat! Robotlar geliyor
Kategori: Yazarlar
ROBOTLAR İŞİNİZİ ELİNİZDEN Mİ ALACAK?
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!