3 May 2016

AUTOMECHANIKA GÖZ DOLDURDU

Sefa ATİLLA

sefa.atilla@abemedya.com

Otomotiv endüstrisinin liderlerini bir araya getiren sektörün en büyük 3’üncü fuarı olan Automechanika İstanbul, 34 ülkeden gelen bin 282 katılımcı ve 42 bin 781 ziyaretçiyi ağırladı. Yerli ve yabancı pek çok firmanın katılım gösterdiği fuarda firmalar; parça ve bileşenler, elektronik donanım ve sistemler, aksesuar ve Tuning, onarım ve bakım, bilgi teknolojileri ve yönetim, servis istasyonu ve oto yıkama, yağ, lastik, akü, truck competence ürün gruplarındaki yeniliklerini 14 salonda sergilediler. Fuarda Almanya, ABD, Çin, Hindistan, Hong Kong, İran, İspanya, İtalya, Fas, Fransa, Güney Kore, Pakistan, Romanya, Singapur, Tayvan, Tunus ve bu yıl ilk kez Endonezya olmak üzere toplam 17 ülke pavilyonu yer aldı.

Başta Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve CIS ülkeleri olmak üzere 34 ülkeden 42 bin 781 ziyaretçiyi ağırlayan Automechanika, Ekonomi Bakanlığı ve Otomotiv İhracatçıları Birliği'nin desteği ile Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Moldovya, Sırbistan, İspanya ve Tunus'tan gelen satın almacıları yeni iş ilişkileri geliştirmek için İstanbul'da ağırladı. Bunun yanı sıra, Anadolu Programı kapsamında, ülkenin çeşitli lokasyonlarından Ticaret Odalarının desteği ile 75 delegasyon, fuarı ziyaret etti. Automechanika İstanbul, otomotiv sektörünün en önemli konferanslarından biri olan Automechanika Academy ile de sektöre ışık tuttu. OYPG desteği ile Filo Kiralama Sektörünün Penceresinden Otomotiv Aftermarket ve Türkiye Yenileme Pazarına Avrupa’dan Bakış konulu seminerler düzenlenirken, Taşıt Araçları İhtisas Sanayici ve İşadamları Derneği (TAİSAD) desteği ile Eşdeğer Yedek Parça Belgelendirme Semineri düzenlendi. Bunların yanı sıra, fuar, dernek ve üniversiteler tarafından organize edilen çeşitli sunum ve workshoplara da ev sahipliği yaptı. Sergilenen klasik yarış otomobilleri ve F1 simülatörü, 360 derece hareket eden Uçuş ve Roller Coaster simülatörü ve ralli simülatörü ziyaretçilerden ilgi gördü. Ayrıca, ilk yerli yarış otomobili Volkicar da fuarda sergilendi.

 EGE FREN YENİ İŞBİRLİKLERİYLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Son dönemde Güney Amerika, Asya ve Avrupa’da faaliyet gösteren sanayi firmaları ile yaptığı yeni distribütörlük anlaşmalarıyla hedef büyüten Ege Fren, 2016 yılında ağır ticari araç fren balatası pazarında yüzde 50 büyüme hedefliyor. Fuar kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Sinan Akın, balata grubunda yaptıkları yeni anlaşmalarla ilgili bilgi vererek, bu yıla ilişkin hedeflerini dile getirdi. Sinan Akın, 2015 yılının ikinci yarısında başlayan yeni iş birliklerinin 2016 yılında da devam ettiğini belirterek 2015 yılında aldıkları stratejik bir kararla, Fras-le, TVS ve Lumag global markaları ile ortaklık kurarak, balata yenileme pazarında kalite beklentisini yükseltmeyi amaçladıklarını ve 2015’in ikinci yarısında başlayan iş birliklerinin bu yıl da artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

 İNCİ AKÜ YENİ ÜRÜNLERİNİ TANITTI

Start-stop sistemli yeni nesil araçlara yönelik ürünler sunan İnci Akü, Start-Stop EFB ve AGM serisi ürünleriyle fuarda yer aldı. GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü Cihan Elbirlik, İnci Akü Start-Stop EFB serisinin çevre dostu start-stop teknolojisine sahip araçlar için özel olarak tasarlandığına değinerek 2012 yılında geliştirdikleri İnci Akü EFB’nin, standart akülere göre 2,5 kat daha uzun ömürlü ve yüzde 15 daha fazla marş basma gücüne sahip olduğunu belirtti. İnci Akü Start-Stop EFB’nin yeni nesil araçlarda kullanılan geliştirilmiş ısıtma, elektronik eğlence, sürücü destek yardım sistemleri, iç ve dış aydınlatmalar ve benzeri donanımlar sebebiyle ihtiyaç duyulan yüksek enerji gereksinimlerini optimum düzeyde karşıladığına değinen Elbirlik, Start-Stop EFB’nin üst segment start-stop araçlar için en yeni teknolojilerle donatıldığı söyledi. Elbirlik, standart akülere göre 3,5 kat daha uzun ömürlü ve yüzde 30 daha fazla marş basma kapasitesine sahip İnci Akü Start-Stop AGM serisinin ise elektrik üreten frenleme sistemine sahip üst segment start-stop araçlar için dizayn edildiğini belirtti.

 SEGER KORNA DÜNYADA İLK ON ARASINDA

Automechanika İstanbul 2016 Türkiye Fuarı’na katılan Seger Korna, fuarda yeni ürünlerinin tanıtımını yaptı. Seger Korna Genel Müdürü Tülin Tezer, Bursa’da 1981 yılında kurulan ve yüzde 100 yerli sermayeli olan Seger Korna’nın her 4 saniyede 1 korna ürettiğini belirterek, Türkiye’de birinci, Avrupa’da üçüncü, dünyada ise en büyük ilk 10 korna üreticisinden biri olduğunu söyledi. Tezer, 2015 yılında yaklaşık iç ve dış piyasaya 11 milyon adet korna üretimi yapan Seger Korna’nın Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’da dünyanın 70’e yakın ülkesine satış yaptığını dile getirdi. Tezer, Güney Amerika’dan Rusya’ya Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya kadar OEM ve After Market’te söz sahibi olan global bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. 2016 yılına iki farklı korna modeli ile girdiklerini belirten Tülin Tezer, 81JH ve 20GK kornaları yeni nesil araçlar için geliştirdiklerini söyledi. Yeni nesil vasıtalar için geliştirilen 81JH çift boynuz korna, iki borulu ve kompakt bir dizayna sahip. 20GK ise binek, hafif ticari, ağır vasıta ve iş makineleri için özel geliştirilen geri vites kornası. 110 desibel ses şiddetine sahip olan kornada, 9 volt ile 48 volt aralığında çalışabilme özelliği bulunuyor...

3 May 2016
Benzer Haberler
OTOMOTİVİN GELECEĞİNİ TEKNOLOJİ ŞEKİLLENDİRİYOR
Kategori: Otomotiv
MAN YETKİLİ SERVİS ÇALIŞANLARINIÖDÜLLENDİRDİ
Kategori:
AUTOMECHANIKA GÖZ DOLDURDU
Kategori:
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!