5 Nis 2016

EURASIA RAIL’DA YENİ TEKNOLOJİLER ÖN PLANA ÇIKTI

BU YIL 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail, 3-5 Mart tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde bölgenin demiryolu, altyapı ve lojistik sektörlerini bir araya getirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı ve TCDD’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ ve KOSGEB tarafından da desteklenen fuar ile eş zamanlı gerçekleşen konferanslarda ise sektörlere ait son gelişmeler aktarıldı. UDH Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, Uluslararası Demiryolu Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubinoux, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Group Endüstri Direktörü Laurent Noel, ITE Turkey Genel Müdürü Burcu Başer ve ITE Turkey Nakliye & Lojistik Grup Direktörü Moris Revah tarafından açılışı gerçekleştirilen fuara, İran, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti ve İspanya ülke bazında katılım gösterdi.

 

“YERLİLEŞTİRME VE MİLLİLEŞTİRMEDE KARARLIYIZ”

Fuarın açılışında konuşan UDH Bakanı Binali Yıldırım, demiryoluna yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz 10 yılda 11 bin kilometrelik hattın 10 bin kilometresinin tamamen yenilendiğini ifade eden Bakan Yıldırım, gelecek 8-10 yıl içerisinde bütün hatların elektrikli sinyalli hale getirilmesini hedeflediklerini belirtti. Bakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye olarak gerek yerlileştirme, gerekse millileştirme konusunda çok iddialı ve kararlı bir programımız var. Bu programda amacımız bölgede daha gelişmiş ülkelerin teknolojileri ile ihtiyacı olan ülkeleri bir araya getirmek.” TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ise uzun süre ihmal edilen demiryolu sektörünün 2003 yılından itibaren yapılan büyük yatırımlar sayesinde ülkenin en dinamik sektörlerinden biri haline geldiğini söyledi. Bu süreçteki en büyük kazanımın milleti Yüksek Hızlı Trenlerle tanıştırmak olduğunun altını çizen Yıldız, 12 yılda ortalama 150 km olmak üzere toplam bin 805 km demiryolu inşa edildiğini ve 3 bin 57 km’lik demiryolunun inşası ise devam ettiğinin bilgisini verdi. ITE Turkey Nakliye & Lojistik Grup Direktörü Moris Revah da sektördeki önemli gelişmeleri, son teknolojileri, yeni ürünlerin tanıtımları ile Eurasia Rail’ın düzenlendiği günden bu güne tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken bir platform olmayı başardığını belirterek, “Fuarın demiryolu sektörünün 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına destek sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 HUAWEI TÜRKİYE’DEKİ DEMİRYOLU PROJELERİNİN AYRILMAZ PARÇASI OLMAYA ADAY

Huawei, bu yıl da Eurasia Rail’de yenilikçi ürün ve çözümleriyle yerini aldı. Eurasia Rail kapsamında gerçekleştirdiği konuşmada, Huawei’nin demiryolu özelindeki inovasyon odaklı çözümlerini aktaran Huawei Enterprise Çözüm Yöneticisi Ufuk Yurtsever, son dönem projeleri ile ilgili detayları paylaştı. İletişim hatları için kullanılan SDH, DWDM, MPLS gibi teknolojilerin her birinde olgun ve ihtiyaca tam cevap veren ürünlerle projelere destek olduklarını kaydeden Yurtsever, “Türkiye’de son yıllarda ivme kazanan demiryolu projeleri, sağlıklı bir eko-sistem oluşturma yolunda ilerliyor. Huawei olarak bu ekosistemin ayrılmaz bir parçası olmak ve gelecekteki projelerde sektöre özel ürün gruplarımız ile ihtiyaca uygun ve güvenilir çözümler sunmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

 SIEMENS EN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİNİ TANITTI

Siemens Ulaşım Bölümü, 6. Eurasia Rail Fuarı’nda en yenilikçi çözümlerinden Velaro serisi yüksek hızlı trenler, Desiro bölgesel trenler, Vectron lokomotif ailesi ve Avenio serisi tramvay araçlarıyla bugünün ve yarının ulaşım sistemlerini sergiledi. Siemens’in Red Dot tasarım ödülüne sahip Velaro serisi yüksek hızlı trenleri fuarda büyük ilgi gördü. 50 dereceden -50 dereceye kadar geniş bir sıcaklık aralığında sorunsuz olarak çalışan Velaro serisi yüksek hızlı trenler, 2015 Mayıs ayının sonlarından itibaren Ankara-Konya hattında hizmet vermeye başlamıştı. Yakın zamanda 6 Velaro tren seti daha yüksek hızlı tren hattında devreye girecek. Fuarda tanıtılan bir diğer Siemens tren seti Desiro, çevreye dost yapısı, modern tasarımı ve yüksek verimliliğiyle konforlu ve ekonomik raylı ulaşım ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor. Siemens Ulaşım Bölümü, raylı sistem ulaşım araçlarının yanı sıra şehir içi ve şehirlerarası raylı sistemlere yönelik sinyalizasyon ve elektrifikasyon çözümlerini de fuar kapsamında ziyaretçilere tanıttı. Siemens'in raylı sistemlerde akıllı elektrifikasyona yönelik yaklaşımını ortaya koyan ‘Sonsuz Evrim’ sloganı, Akıllı Şehirler'in ihtiyacı olan raylı sistem elektrifikasyonları için geleceğe yönelik çözümleriyle dikkat çekiyor...

5 Nis 2016
Benzer Haberler
SİRENA MARINE GÖZÜNÜ UZAKDOĞU’YA DİKTİ
Kategori:
PAZARIN BÜYÜK OYUNCUSU: TIRSAN
Kategori:
4’ÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİNDE SANAYİCİ OLMAK, PİYASADA KALMAK
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?